Tööõigus
Küsimus: kas 4 kuud tähtajalise töölepinguga töötamisel on õigus puhkusepäevadele?18.11.2014
Töötasin 2014. aastal 4 kuud töölepinguga, mis oli sõlmitud tähtajaliselt, võeti tööle asendustöötajana puhkusel viibivate töötajate asendamiseks. Töölepingus oli punkt: asendustöötajale põhipuhkust ette nähtud ei ole. Kas mul oleks olnud õigus saada puhkusepäevade kompensatsiooni või mitte. Mina ei saanud. Kuidas tagantjärele võimalik küsida ja kui kaua.
Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

TLS § 54 lg 1 kohaselt on töötajal õigus saada puhkust, see õigus on töötajal olenemata töölepingu tähtajast. Töötaja võib siiski nõuda puhkust siis, kui ta on tööandja juures töötanud vähemalt 6 kuud. Samas on töölepingu lõppedes tööandjal TLS § 71 järgi kohustus hüvitada töötajale kasutamata jäänud põhipuhkus rahas. Hüvitamine iseenesest ei olene töölepingu kestvusest, erinev on aga tasu suurus. TLS § 55 kohaselt on töötaja iga-aastaseks puhkuseks 28 kalendripäeva. Keskmise töötasu maksmise tingimuste ja korra § 4 lg 5 kohaselt võetakse kasutamata põhipuhkuse kindlakstegemisel arvesse iga töötatud kuu kohta 1/12 aasta puhkuse kestusest. Kuna Teie tööleping kestis 4 kuud, siis Teil on õigus puhkusele 4/12 ulatuses. 12 kuud töötanud isikul on õigus põhipuhkusele 28 kalendripäeva, seega 4 kuud töötanud isikul on õigus põhipuhkusele 9,33 kalendripäeva. Puhkusetasu arvutatakse ja makstakse töötaja keskmise kalendripäevatasu alusel. Kalendripäevade hulka ei arvata rahvuspüha ega riigipühi.
Puhkusetasu nõue aegub nelja kuu jooksul alates töösuhte lõppemisest.
Oma nõudega peaksite pöörduma tööandja poole. Kui asja ei saa lahendada kokkuleppe teel, siis on Teil võimalik pöörduda töövaidluskomisjoni poole.
Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.
Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist
Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus