Tööõigus


Küsimus: Kas töötajat võib koondamisest teavitada SMS-i teel?18.11.2014

Tere!
Sooviksime koondada ettevõttes 1 töötajat. Koondamise põhjuseks on töömahu vähenemine ning seoses sellega oleks mõistlik töötajaga tööleping lõpetada. Töötaja töötab firmas aastast 2012. Mis protseduurid kaasnevad koondamisega (töötaja teavitamise avaldus, koondamise hüvitise väljamaksmine) ning sooviks täpsustada töötaja koondamisest etteteatamise tähtaegu, ning milliseid hüvitisi ning mis ulatuses tuleb töötajale koondamisel välja maksta. Teine küsimus oleks selles, kas töötaja teavitamine koondamisest smsi teel on arvestatav (meili kaudu ning tähtkirjaga teavitamine puudub)?
Tänan ette

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Tööandjal on õigus töötaja koondada, kui tööandjal ei ole enam võimalik kokkulepitud tingimustel töötajale tööd anda. Töö võib muuhulgas lõppeda näiteks töömahu vähenemise tõttu. Enne töölepingu ülesütlemist koondamise tõttu peab tööandja pakkuma töötajale võimaluse korral teist tööd. Tööandja peab korraldama vajaduse korral töötaja täiendusõppe või muutma töötaja töötingimusi, kui muudatused ei põhjusta talle ebaproportsionaalselt suuri kulusid.

Koondamisel peab tööandja töötajale välja maksma lõpparve (saamata jäänud töötasu, hüvitis kasutamata jäänud puhkuse eest, kokkulepitud preemiad) koos koondamishüvitisega. Tähtajatu lepingu puhul peab tööandja töötajale maksma TLS § 100 lg 1 järgi hüvitist 1 kuu keskmise töötasu ulatuses. Kui tegemist on tähtajalise lepinguga, siis peab tööandja töötajale maksma hüvitist, mis on võrdne tasuga, mida tööandja oleks pidanud töötajale maksma kuni lepingu lõppemiseni.

§ 95 lg 1 järgi võib töölepingu üles öelda kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ülesütlemisavaldusega. Selleks, et avaldus oleks tehtud kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis, on oluline, et see oleks tehtud püsivat kirjalikku taasesitamist võimaldaval viisil. Määrav on, et salvestatud infot oleks hiljem võimalik lugeda. Kuna saajal on võimalik SMS-i uuesti taasesitada, siis on selline vorm lubatav. Ülesütlemisavaldust peab tööandja põhjendama. Samas on alati enda huvide kaitseks soovitatav saata ülesütlemisavaldused, koondamisteated jne e-kirjaga või tähitud postiga.

Kui töötaja on töötanud ettevõttes 1-5 aastat, siis on etteteatamistähtaeg töölepingu ülesütlemisel 30 kalendripäeva.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee