Tööõigus


Küsimus: Kas pean kinni maksma inventuuriga avastatud puudujäägi ja kas sellel hüvitamisel on ka mingi summaline piir?07.11.2014

Tere,
töötan klienditeenindajana ning soovin teada, kas olen kohustatud kinni maksma oma palgast inventuuri puudujäägi kui töölepingus on kirjas ainult järgmised punktid:
Peale katseaja lõppu hakatakse töötajale maksma lisatasu, mille brutosumma on 0.75% p. 2.1 sätestatud kuukäibe pealt. Eelnimetatud lisatasu sisaldab hüvitist materiaalse vastutuse eest.
Minuga on sõlmitud ka individuaalse materiaalse vastutuse leping, kus on kirjas, et sellega annan ma loa kinni pidada oma töötasust inventuuri puudujääk ja kassa puudujääk. Juhul kui töötaja süü läbi ei ole kindlustatud temale usaldatud materiaalsete väärtuste allesolek, tekitatud kahju kindlaksmääramine ja selle hüvitamine toimub vastavalt kehtiva seadusandlusega.
Summad on müüjatel erinevad, mis kinni peetakse. St kõige rohkem maksab see, kes on sel ajal kõige rohkem töötanud. Hetkel olen selles firmas katseajal ning inventuur toimub jaanuaris 2015. Töötajaid on meil kokku 4, pluss juhataja ja tavaliselt on 15-20 € olnud inimese kohta inventuuri puudujääk vaja igaühel maksta.
Veel on ka individuaalse materiaalse vastutuse lepingus kirjas lause, et mina kui töötaja, võtan endale täieliku materiaalse vastutuse temale usaldatud kauba materiaalsete väärtuste eest ning tööandja kohustub looma tingimused, mis on vajalikud lepingukohustuste nõuetekohaseks täitmiseks. Kuid meil näiteks ei ole müügisaalis ei turvakaameraid, peegleid, aeg-ajalt turvaväravad lihtsalt ei tööta (olid koguni välja lülitatud mingi aeg seoses veeavariiga müügisaalis - kuid pood oli avatud). Kas minu töölepingus olevate punktide järgi olen ma kohustatud puudujäägid kinni maksma või mitte?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töölepinguseaduse § 75 lg 2 sätestab, et tööandja saab varalise vastutuse kokkuleppele tugineda vaid juhul, kui on täidetud lõikes kaks nimetatud kõik eeldused.

(2) Varalise vastutuse kokkulepe kehtib üksnes juhul, kui:
1) see on sõlmitud kirjalikult;
2) see on ruumiliselt, ajaliselt ja esemeliselt mõistlikult ning töötajale äratuntavalt piiritletud;
3) töötajale usaldatud varale on ligipääs ainult töötajal või kindlaks määratud töötajate ringil;
4) on kokku lepitud vastutuse rahalises ülempiiris;
5) tööandja maksab töötajale vastutuse ülempiiri arvestades mõistlikku hüvitist.
Siinkohal loen ma antud informatsioonist välja vaid ühe nõude korrektse täitmise, et leping on sõlmitud kirjalikult. Ehk siis, minu esialgsel hinnangul, on Teiega sõlmitud materiaalse vastutuse leping, tühine.
Mõistlikke ja üksteise huvisid arvestavaid kokkuleppeid edaspidiseks.

Merike Michelson

Kui leiate, et antud küsimuses vajate täiendavalt abi, siis konsultatsiooniks saate registreerida meie kodulehelt:
www.metiabi.eu