Tööõigus


Küsimus: Kas ma tohin lapsehoolduspuhkuse ajal osalise koormusega töötada, et säiliks vanemahüvitis?05.11.2014

Tere,
Kas lapsehoolduspuhkus tuleb katkestada, kui soovin vanemahüvitise saamise ajal osalise kohaga töötada ja teenida vanemahüvitisele lisaks 320 eurot bruto? Ning kui ma katkestan lapsehoolduspuhkuse, kas ma saan siis vanemahüvitist edasi?
Kas vanemahüvitise ajal töötaval lapsevanemal, kes teenib lisa 320 eurot bruto, lasub kohustus teavitada sellest pensioniametit või see kohustus lasub tööandjal?
Kas selleks perioodiks (vanemhüvitise ajal osalise kohaga töötamine) tuleb vormistada oma olemasoleva tööandjaga eraldi leping? Kui jah, siis kuidas on seda mõistlik teha, et hiljem kui ma täiskohaga tööle tagasi lähen, oleksid säilinud minu töötingimused (palk, töökohustused jms) mis olid enne lapsehoolduspuhkusele minekut?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Selleks, et jätkata töölepingu alusel töötamist, peab töötaja katkestama oma lapsehoolduspuhkuse ja teavitama tööandjat soovist naasta tööle 14 kalendripäeva ette. Vanemahüvitist on võimalik saada töötamise ajal, kuid samaaegselt olla lapsehoolduspuhkusel ning töötada samal töökohal ei ole võimalik. Vanemahüvitist siiski vähendatakse, kui saadud brutotulu ületab vanemahüvitise määra. See tähendab seda, et kui Teie brutopalk on 320 eurot kuus, siis vanemahüvitis ei muutu, kui see on aga 323 eurot, siis hüvitist vähendatakse.

Iseenesest ei ole keelatud töötada teise tööandja juures. Siis tuleks Teie ning uue tööandja vahel sõlmida uus tööleping või võlaõiguslik leping, mis pooltevahelist töösuhet lapsehoolduspuhkuse ajal reguleeriks. Sellisel juhul on lapsehoolduspuhkuse lõppedes võimalik Teil põhitöökohale naasta. Siis on ka säilinud töölepingus kokku lepitud töötingimused, mis olid enne lapsehoolduspuhkusele minekut.

Vanemahüvitise seaduse (edaspidi VHS) § 5 lg 1 järgi on vanemahüvitise saajal kohustus teavitada Sotsiaalkindlustusametit, kui isik saab hüvitise maksmise kalendrikuul hüvitise määrast suuremat sotsiaalmaksuga maksustatavat tulu või ilmnevad muud asjaolud, mis hüvitise suurust võivad mõjutada. Tulu hulka kuuluvad näiteks kõik tööandja poolt makstud summad – ka preemiad, puhkusetasud jms. Arvesse lähevad ka võlaõiguslike (nt töövõtu- ja käsundusleping) lepingute alusel tehtud tööd. Kui Teie sotsiaalmaksuga maksustatav tulu ei ületa ühes kuus 320 eurot, siis puudub ka kohustus Sotsiaalkindlustusametit teavitada.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee