Tööõigus


Küsimus: Mida tuleb teha, kui endine tööandja ei lõpetanud minuga töölepingut?03.11.2014

Töötasin selles firmas 4 aastat, omanikud olid Lätis, kuid Eestis oli ka olemas tehniline juht ja raamatupidaja. Aasta alguses sain teada, et firma annab oma äri teisele firmale üle. Infot oli napilt, kuna ülemused ei osanud meile öelda, kas teine firma võtab meid üle. Võtsin ise ühendust uue firma regionaaljuhatajaga ja ta lubas, et minuga tehakse leping ära. 03.03.2014 olin viimast päeva endises firmas tööl ja 04.03.2014 oli esimene tööpäev juba uues firmas, kus ma töötasin kuni 10.07.2014. Tulin omal soovil töölt ära ja kui läksin töötukassasse arvele ennast võtma, siis tuligi välja, et ma ei olegi üleviimisega tööle võetud. Töötukassa võttis mind küll arvele töötuks, kuid abirahadest mulle on ära öeldud, kuna ei saanud tõestada, et olin 180 päeva järjest tööl.Töötukassast öeldi, et edaspidi võib tulla probleeme, kuna olen endise firma töötajate registris. Endist tööandjat kätte ei saa, kuna, nagu enne mainisin, omanikud Lätis. Üritasin võtta ühendust nii telefoni teel, kui ka e-maili abil - ei mingit vastust. Käisin ka maksuametis ja sain sealt tõendi, et töötasin endises firmas, kuid töötukassa ei võtnud seda kui mõjuvat tõendit. Pöördusin ka tööinspektsiooni juristi poole, kuid sealt öeldi, et nemad ei saa mind aidata, kuna mul ei ole rahalisi pretensioone endise firma suhtes. Endine firma ei ole kuulutanud ennast pankrotis olevaks ja on täitsa tööandjate registris. Kuidas tuleks toimida, et ära saada endise tööandja töötajate registrist.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere! Kui firma annab oma äri teisele firmale üle, siis on tegemist ettevõtte üleminekuga. TLS § 112 lg 1 sätestab, et töölepingud lähevad muutumatul kujul üle ettevõtte omandajale vastavalt võlaõigusseadusele, kui ettevõte jätkab sama või sarnast majandustegevust. VÕS § 182 lg 2 järgi lähevad omandajale üle kõik üleandja ettevõttega seotud kohustused, muu hulgas töölepingutest tulenevad kohustused ettevõtte töötajate suhtes.

Praeguses olukorras on Teil võimalik esitada töötukassale vaie TkindlS § 45 lg 1 alusel. Vaide peate sellisel juhul esitama 30 päeva jooksul otsuse tegemise hetkest.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee