Tööõigus


Küsimus: Mida teha, kui minust lahtisaamiseks süüdistab tööandja mind alusetult varguses ja keelab kolleegidega suhelda?14.08.2014

Tere,
Kui tööandja kasutab nn töötajast lahti saamiseks alatuid võtteid - süüdistab põhjuseta varguses ja ei luba teiste töötajatega enam suhelda jne. Lihtsalt kasutab oma juhi-positsiooni. Mida saan enda kaitseks ette võtta (kohta vahetada)?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!
Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 28 lg 11 põhjal peab tööandja austama töötaja privaatsust ja kontrollima töökohustuste täitmist viisil, mis ei riku töötaja põhiõigusi.

Kahjuks on töölepingu lõpetamine sisuliselt ainus õiguskaitsevahend, mida töötaja saab tööandja vastu kasutada. Kui on olemas piisavalt tõendeid töövägivalla kohta (mis Teie näite puhul realiseerub töökiusamises), saab pöörduda ka Tööinspektsiooni.
TLS § 85 lg 1 annab töötajale aluse tähtajatu töölepingu igal ajal korraliselt üles öelda. TLS § 98 lg 1 sätestab nõude, milles korralisest ülesütlemisest peab töötaja tööandjale ette teatama vähemalt 30 kalendripäeva. TLS § 95 lõike alusel tuleb peab töölepingu üles ütlema kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ülesütlemisavaldusega. Vorminõuet rikkudes tehtud või tingimuslik ülesütlemisavaldus on tühine. Kirjalikku taasesitamist võimaldav vorm tähendab nt e-maili saatmist, kuid kindlasti sobib ka kirjalik avaldus.

Juhul kui töösuhted on muutunud väga pingelisteks ning ei saa eeldada 30 päevast etteteatamist, on töötajal võimalik tööleping üles öelda ka erakorraliselt. Sellise võimaluse annab TLS § 91, mille lõike 1 kohaselt on vaja mõjuvat põhjust. Mõjuvaks põhjuseks võib olla:
• tööandja on kohelnud töötajat ebaväärikalt või ähvardanud sellega või lubanud seda teha kaastöötajatel või kolmandatel isikutel
• tööandja on oluliselt viivitanud töötasu maksmisega;
• töö jätkamine on seotud reaalse ohuga töötaja elule, tervisele, kõlbelisusele või heale nimele.
TLS § 100 lg 4 kohaselt kui töötaja ütleb töölepingu erakorraliselt üles põhjusel, et tööandja on lepingut oluliselt rikkunud, maksab tööandja töötajale hüvitist töötaja kolme kuu keskmise töötasu ulatuses. Kohus või töövaidluskomisjon võib hüvitise suurust muuta, arvestades töölepingu ülesütlemise asjaolusid ja mõlema poole huvisid.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee