Tööõigus
Küsimus: Kuidas lõpetada tähtajatu tööleping võimalikult kiiresti?14.08.2014
Tere,
Millised võimalused mul on, kui soovin tähtajatu töölepingu lõpetada (põhjuseks uus töökoht). Kas pean olema 30 päeva veel tööl või on teisi variante? Puhkuse jääk on 13,18 päeva.
Millised võimalused mul on, kui soovin tähtajatu töölepingu lõpetada (põhjuseks uus töökoht). Kas pean olema 30 päeva veel tööl või on teisi variante? Puhkuse jääk on 13,18 päeva.
Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tulenevalt sellest, et Teie töölepingu ülesütlemise põhjuseks on soov asuda uuele töökohale, siis ei ole see põhjuseks öelda tööleping üles erakorraliselt. Korraliselt on töötajal võimalik tähtajatu tööleping üles öelda igal ajal ülesütlemisavalduse esitamisel. TLS § 95 lg 1 sätestab ülesütlemisavalduse vorminõuded, mille kohaselt peab avaldus olema tehtud kirjaliku taasesitamist võimaldavas vormis. Seega võib ülesütlemisavaldus olla tehtud nii e-maili teel, käsikirjas, vms. Sealjuures ei ole töötaja kohustatud põhjendama omapoolset töölepingu korralist ülesütlemist, vaid avalduse esitamisel peab ta üksnes järgima seaduses sätestatud etteteatamistähtaega. TLS § 98 lg 1 kohaselt peab töötaja tähtajatu töölepingu ülesütlemisest ette teatama vähemalt 30 kalendripäeva. TLS § 85 lg 4 kohaselt loetakse korraliselt üles öeldud tööleping lõppenuks seaduses sätestatud etteteatamistähtaja möödumisel.
Juhul, kui töötaja seaduses sätestatud etteteatamistähtaega ei järgi, siis TLS § 100 lg 5 alusel on tööandjal õigus saada hüvitist ulatuses, mida tal oleks õigus saada etteteatamistähtaja järgimisel. Tööandjal on õigus saada hüvitist töötaja keskmise tööpäevatasu alusel nende tööpäevade ees, mis jäävad etteteatamistähtaja perioodi sisse ja mille võrra vähem ette teatati. Seega olukorras, kus oleksite pidanud ette teatama 30 kalendripäeva, kuid teatasite üksnes 10 kalendripäeva, on tööandjal õigus saada hüvitist teie 20 tööpäeva keskmise töötasu ulatuses.
TLS § 71 kohustab aga tööandjat omakorda hüvitama töötajale kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse rahas.
Seega on Teil kohustus ülesütlemisel järgida seaduses sätestatud etteteatamistähtaega või selle järgimata jätmisel maksta tööandjale hüvitist nende tööpäevade eest, mille võrra Te varem töölt lahkute.
Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.
Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist
Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus