Tööõigus


Küsimus: Millal on õige aeg lahkumisavalduse esitamiseks, kui tööandja ei maksa töötasu ega puhkuserahasid (hetkel puhkusel)?05.07.2014

Tervist.
Töötan ühes firmas juba 9 aastat. Viimased viis aastat on olnud probleemid palga maksmisega, aga kuidagi on ikka hakkama saadud. Nüüd alates aprilli-mai kuust tööandja keeldub üldse palka maksmast. Väidab, et on rasked ajad ja raha pole. Alates jaanipäevast olen puhkusel ja puhkuseraha pole ka üle kantud. Nüüd olen otsustanud, et tahan sealt ära tulla. Samas mul oleks nüüd vaja nõuannet, kuidas kronoloogilises järjekorras õigesti käituda, et tööandja ei saaks hiljem midagi vaidlustada. Kuna olen praegu puhkusel, siis millal oleks sobivam aeg lahkumisavaldust esitada. On vist olemas ka lahkumisavaldus paragrahvi alusel. Siis vist ei pea pikalt ette teatama. Kuna ma arvan, et tööandja keeldub saamata jäänud palka tagastama, siis kuhu pöörduda, kas töövaidluskomisjoni või kohe kohtusse. Kuna see asi on mulle võõras, siis loodan, et saate mind aidata.

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teie küsimuses oleva info põhjal võib eeldada, et õigustatud on nii töölepingu töötajapoolne erakorraline ülesütlemine 30- päevast etteteatamise tähtaega järgimata, kui ka pöördumine töövaidluskomisjoni saamatajäänud tasude nõudega.
Töölepingu töötajapoolse erakorralise ülesütlemisega kaasneb tööandja kohustus maksta töötajale hüvitist 3 kuu keskmise tasu ulatuses. Samas võib tööandja sellise töösuhte lõpetamise vaidlustada ja seetõttu on oluline järgida õigeid protseduure, et see töötajale endale kulukaks ei läheks. Eelkõige tuleks tööandjalt kirjalikult nõuda tema kohustuste täitmist ja anda mõistlik aeg selle täitmiseks. Tõhusat nõu saab siiski anda juhtumipõhiselt, kui nõuandjal on võimalus tutvuda kõikide üksikasjadega.
Kui valida, kas pöörduda töövaidluskomisjoni või kohtusse, siis mõlemad on riigilõivuvabad ja mõlema otsused täitmiseks kohustuslikud. Samas on tavainimesele töövaidluskomisjoni minek lihtsam, kiirem protsess ja reeglina ka odavam.
Paraku võib mõnigi kord juhtuda, et näiline võit tööandja üle toob kaasa ainult menetluskulu töötajale, sest tööandjalt ei ole võimalik erinevatel põhjustel raha kätte saada. Selle vältimiseks oleks mõistlik võtta asjatundjalt eelnev konsultatsioon, et otsustada kõige otstarbekam tegevus. Omalt poolt võin soovitada töövaidlustele spetsialiseerunud Tiit Kruusalu http://metiabi.eu/kontakt.html , kes töötab tulemustasu alusel.
Teie juhtumi edukat lahendamist soovides:

Merike Michelson
merike@metiabi.eu
www.metiabi.eu