Tööõigus
Küsimus: Miks peab töötaja esitama avalduse tööandja juriidilisele aadressile vastavale töövaidluskomisjonile?05.06.2014
Tere! Töötan tööandja juures, kelle juriidiline aadress ja asukoht on Võrumaal. Töötegemise koht on lähetusepõhiselt Soome Vabariik. Minu elukoht on Kohtla-Järvel. Miks peab töötaja tööandja juriidilisele aadressile vastavale töövaidluskomisjonile avalduse esitama ja istungile sõitma? Kas see ei ole ebavõrdne kohtlemine, kui vaidlused on enamasti saamata töötasu kohta? Kas asjaajamine ei ole ajale jalgu jäänud ning võimalik vaidlust internetipõhiselt menetleda?
Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Töövaidluskomisjoni poole pöördumist reguleerib ITVS, mille §-i 14 lõike 1(1) järgi esitatakse avaldus kirjalikult kahes eksemplaris töötaja töökohajärgsele töövaidluskomisjonile. Tööandja asukoha- või elukohajärgsele töövaidluskomisjonile esitatakse avaldus siis, kui töötaja töökoht on töölepingus kindlaks määratud mitut maakonda hõlmavas piirkonnas (sealhulgas kogu Eesti Vabariiki hõlmav töötamispiirkond) või asub väljaspool Eesti Vabariiki.
Üldjuhul vaadatakse töövaidlus läbi ja lahendatakse töötaja ja tööandja või nende esindajate juuresolekul (ITVS § 18 lg 1) ning komisjoni istung peetakse töövaidluskomisjoni asukohas (ITVS § 17 lg 3). Poolte nõusolekul võib istung toimuda tööandja asukohas.
Praktikas on osutunud väga vajalikuks otsuse tegemiseks peale esitatud dokumentaalsete tõendite ka vaidlevate poolte ütlused, mis istungi ajal protokollitakse. See eeldab poolte kohalolekut istungil ja erisused on sätestatud seadusega.
Kui isik, kelle vastu nõue oli esitatud, ei ilmu istungile mõjuva põhjuseta või on esitanud kirjaliku nõusoleku avalduse läbivaatamiseks tema kohalolekuta, võib töövaidluskomisjon teha otsuse tema kohalolekuta. Kui ta aga nõuet täies ulatuses tunnustab, võib töövaidluse poolte kirjalikul nõusolekul selle läbi vaadata nende kohalolekuta (ITVS § 18 lg 1(1) ja 4).
Selgitan, et töölähetus on töölepingu seaduse § 21 lõike 1 kohaselt tööülesannete täitmine väljapool töölepinguga ettenähtud töö tegemise kohta. Kui töötaja on lähetatud Soome, siis pole tema kokkulepitud põhiline töötamise koht Soomes.
Seega eeldab seadus kokkulepitud töökoha asukoha järgset vaidluse lahendamist ning tööandja asukoha järgselt tuleb pöörduda avaldusega vaid erandjuhtudel.
Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist. Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust. Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus