Tööõigus


Küsimus: Kas tööandja peaks tasuma ületundide eest, kui mul tuleb kuus tunde rohkem kui lepingus?20.05.2014

Tere.
Lugesin eelpool küsimused ja vastused kõik läbi, aga oma küsimusele vastust ei leidnud.
Töötan turvatöötajana ning mismoodi tasustatakse ületundide eest? Tööandja käskkirjaga makstakse ületunnid ühekordse tasuna, aga igal pool mujal ettevõtetes makstakse 1,5 kordselt. Kas tööandja on kohustatud maksma 1,5 kordselt või võib ühepoolselt otsustada, et maksab 1 kordselt ületundide eest? Tööajad on kas 15-tunnised või 24-tunnised nädalavahetustel ehk tööpäevadel õhtul kella 17.00-8.00 ja nädalavahetustel tööaeg 8.00-8.00(24 tundi). Töölepingus ei ole sõnagi ületundide maksmise kohta vaid on toodud norm tunnid 168 tundi. Kuus tuleb aga 189-198 ja see kuu isegi 201 tundi.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Ületunnitööd puudutav regulatsioon on sätestatud TLS §-s 44 ning kõnealuses sättes toodu kohaselt on ületunnitööks üle kokkulepitud aja töötamine, mida tehakse kas poolte kokkuleppel või tööandja ühepoolsel nõudmisel, kui see on põhjendatud erakorralise ja ajutise olukorraga, millest tulenevalt on vajalik töötaja viivitamatu panus.

Seega üldjuhul peab ületunnitöö tegemiseks olema pooltevaheline kokkulepe, ületunnitöö tegemist saab tööandja nõuda üksnes erandjuhtudel. Vaidluste vältimiseks on oluline seesugused kokkulepped alati kirjalikult fikseerida.

Teie esitatud asjaoludest nähtuvalt võib eeldada, et ületunde teete Te pooltevahelise kokkuleppe alusel. Kui tegemist on olukorraga, kus on tuvastatav, et ületunde on tehtud, kas tööandja selgel korraldusel või pooltevahelisel kokkuleppel, tuleb tööandjal töötaja poolt teostatud ületunnitöö TLS-s sätestatu kohaselt hüvitada.

Antud juhul ei ole Te tööandjaga kokku leppinud, kuidas toimub ületunnitöö hüvitamine. Tulenevalt TLS § 44 lõikest 6 hüvitab tööandja ületunnitöö vaba ajaga ületunnitöö ajaga võrdses ulatuses, kui ei ole kokku lepitud ületunnitöö hüvitamist rahas. Seega on seaduse tähenduses tööandjal ennekõike kohustus anda töötajale ületunnitöö hüvitamiseks vaba aega, kui poolte vahel ei lepitud kokku ületunnitöö rahalist hüvitamist. Juhul, kui ületunnitöö hüvitatakse rahaliselt, tuleb TLS § 44 lg 7 kohaselt tööandjal töötajale vastava ületunnitöö eest maksta 1,5-kordset töötasu.

Seega, kui ületunnitöö tegemine on toimunud tööandja korralduse alusel või poolte kokkuleppel, saate pöörduda tööandja poole vastavalt kas vaba aja andmise või rahalise hüvitise saamise nõudega. Vastav pöördumine vormistage kindlasti kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee