Tööõigus


Küsimus: Kas tööandja võib maksta vähem, kui vähemad töötunnid olid tingitud tööandjast endast?23.05.2014

Olin tööle palgatud summeeritud tööaja arvestusega, perioodi pikkuseks 3 kuud. Esimese kuu (veebruar) töötasin normtunnid. Märtsi kuus töötasin alatunnid (-17,25), mitte omal tahtel, vaid sellised tunnid mulle määrati. Siis aga pakkusin tööandjale välja, et ehk me peaksime lepingut muutma osalisele koormusele või ma võtaksin õppepuhkuse aprillis, sest peaksin tegelema oma lõputööga. Tööandja vastas, et ma kirjutaksin päevad, millal saaksin tööl olla ja siis ta vaatab, kas tuleks lepingut muuta või mitte. Lõppes see sedasi, et lepingut ei muudetud ja mul lubati töötada 144 h. Nende kolme kuu eest maksti mulle nö täispalka 371,5 eurot.

Aprilli keskel otsustasin, et lahkun firmast ja andsin lahkumisavalduse. Mai kuus töötasin 4 päeva (15,5 h 1 vahetus). Ja lõpparve kohta kirjutati, et kuna töötasin eelneva kolme kuu jooksul vähem tunde, siis nüüd tehakse tasaarvestus ja mai kuu eest ma saan vähem palka. Ehk 62h-40h=22h. 22h eest sain maikuus palka.

Siit siis minu küsimus. Kas neil on õigus sedasi käituda? Saan aru, et kui töötaja omal soovil töötab vähem tunde, siis on firmal õigus maksta vähemate tundide eest palka. Antud juhul aga, ma pakkusin välja, et muudame lepingut, nemad aga ei soovinud seda teha.

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Kui töötaja ja tööandja on kokku leppinud, et töötajale arvutatakse ja makstakse töötasu tunnitasu alusel, siis summeeritud tööaja arvestuse korral makstakse töötajale töötasu vastavalt töötatud tundidele.

Summeeritud tööaja arvestuse korral võib tööaeg kogu arvestusperioodi jooksul jaotuda ebaühtlaselt ning võimalikud puudu jäänud tunnid selguvad alles arvestusperioodi lõpus.

Tulenevalt TLS § 43 on tööaja arvestuse aluseks 40 tunnine töönädal ja 8 tunnine tööpäev. Sellest lähtuvalt väheneb nädalase puhkuse korral kuu tööajanorm 40 tunni võrra.

Kui ilmneb, et töötajal on tekkinud alatunde, siis töölepingu seaduse (TLS) § 35 kohaselt tuleb töötajale maksta keskmist töötasu juhul, kui töötamine on takistatud tööandjast tuleneval põhjusel ning töötaja on sel ajal võimeline töötama ja töö tegemiseks valmis ning ei põhjustanud ise oma käitumisega tööseisakut või alatundide tekkimist.

Kokkuvõtteks: kui tööandja on töötaja tööaega planeerinud selliselt, et arvestusperioodi lõpus tekkisid alatunnid, kuigi töötaja oleks valmis olnud tööd tegema normtundide ulatuses, peab tööandja need hüvitama makstes töötajale keskmist töötasu.

Selgust ja läbipaistvust töötundide arvestamisel!

Merike Michelson
www.metiabi.eu