Tööõigus


Küsimus: Kas töö ajal saadud infarkt liigitatakse tööõnnetuseks?13.05.2014

Kas töö ajal saadud infarkt liigitatakse tööõnnetuseks?
Kas tööandja peab sellest teavitama Tööinspektsiooni? Kuidas peaks käituma tööandja pärast sellist õnnetust?

Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Töötervishoiu ja tööohutuse (TTOS) seaduse § 22 lõike 1 järgi on tööõnnetus töötaja tervisekahjustus või surm, mis toimus tööandja antud tööülesannet täites või muul tema loal tehtaval tööl, tööaja hulka arvataval vaheajal või muul tööandja huvides tegutsemise ajal. Tööõnnetusena ei käsitata tervisekahjustust või surma, mis toimus loetletud juhtudel, kuid mis ei ole põhjuslikus seoses töötaja töö või töökeskkonnaga.

Tööõnnetuse (ja kutsehaigestumise) registreerimise, teatamise ja uurimise korda reguleerib ja raporti vormi sätestab Vabariigi Valitsuse määrus nr 75 (https://www.riigiteataja.ee/akt/12950663). Seega tuleb tööandjal esmalt hiljemalt 10 tööpäeva jooksul uurida juhtunut ja tuvastada asjaolud. Kui tervisekahjustus oli põhjuslikus seoses ehk tingitud tööst või töökeskkonnast, peab tööandja koostama uurimisest nõuetekohase kokkuvõtte ehk raporti (määruse § 4 lg 4) kolmes eksemplaris ning edastama sellest ühed ka nii kannatanule kui Tööinspektsioonile.

Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist. Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust. Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.