Tööõigus
Küsimus: Kas juhatajal on õigus meid kaamerast jälgida, et me ikka kõik kliendid läbi käiks ja midagi soovitaks?08.05.2014
Töötame riiete ja jalatsite poes. Nimelt meie juhataja tahab, et käiksime kõik kliendid läbi, "et kas saab aidata" jne. Klient pole veel jõudnudki toodetega tutvuda, kui juhataja küsib meilt, et kas käisime sellele kliendile abi pakkumas. Taga laost ta kogu aeg jälgib meid kaamerast ja siis tuleb jälle ütlema, et miks te kliendi juurde ei läinud. Oleme tublid töötajad ja kui näeme, et klient ikka otsib midagi, läheme juurde abi pakkuma. Oleme seal poes juba väga kaua aega töötanud ja tunnetame, millal on õige aeg kliendile abi pakkuda või kellele ei meeldi kui juurde tuleme või kes teeb niisama aega parajaks. Paljudele klientidele "käime juba pinda" oma abi pakkumisega. Kas juhatajal on õigus meid kaamerast jälgida selle mõttega, et me peaks kõik kliendid läbi käima ja abi pakkuma. Palk on meil miinimum pluss teatud protsent isiklikust müügist.
Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Kuna Teie poolt esitatud küsimus puudutab pigem isiku- ja andmekaitset ning ei haaku töölepinguseadusega, siis lisan asjakohase lõigu Andmekaitse Inspektsiooni tõlgendusest.
Jälgimisseadmete (nii reaalajas jälgimiseks mõeldud kui salvestamisfunktsiooniga) kasutamise reeglid sõltuvad kasutamise eesmärgist.
Ettevõtte vara ja töötajate kaitseks turvakaamera kasutamiseks ei pea töötajatelt nõusolekut küsima, kuid töötajaid tuleb kaamerate kasutamisest põhjalikult informeerida. Jälgimisseadmete kasutamine töötaja töö kontrollimiseks peaks olema n-ö viimane võimalus.
Sellist kontrollimisviisi saavad õigustada ainult tööandja märkimisväärsed riskid, mitte pelgalt efektiivsus, lihtsus ja odavus.
Töötajaid peab jälgimisseadmete sellisel otstarbel kasutamisest informeerima. Järgida tuleb minimaalsuse põhimõtet - filmida nii vähe kui võimalik (nt ainult kassat, mitte tervet ruumi). Jälgimisseadmeid ei või üldse kasutada ruumides, kus töötajate ootus privaatsusele on kõrgem - nt WC, riietusruum, puhkenurk, aga ka isiklik kabinet.
Allikas: Andmekaitse Inspektsioon
Lugupidamisega
Merike Michelson
www.metiabi.eu
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus