Tööõigus


Küsimus: Kuidas saab 16-aastane alaealine lepingu alusel töötada näiteks mõnes firmas tootearenduse insenerina?23.04.2014

Tere,
Kas ja kuidas on võimalik 16-aastasel alaealisel töötada lepinguliselt töökohal, mis jääb väljaspoole neid sätestatud punkte: https://www.riigiteataja.ee/akt/13191258

Selle all mõtlen näiteks koolis ringi juhendamist (2 tundi nädalas) või mõnes firmas tootearenduse insenerina (10 tundi nädalas).

Aitäh!

Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Tuleb nentida, et kuivõrd insenerikutse on erialast kõrghariduse olemasolu eeldav, ei tule suure tõenäosusega juba seetõttu kõne alla 16-aastase töötamine sel ametikohal.

Tööõigusaktidest (sealhulgas küsija poolt viidatud määrus) lähtudes on ent oluline teada, kas alaealine on koolikohustuslik või on tal põhiharidus juba omandatud. Nii reguleerivad näiteks ka töö- ja puhkeaega töölepingu seaduse (TLS) sätted sellest sõltudes.

Kui küsija on silmas pidanud mittekoolikohustuslikku 16-aastast alaealist, saab TLS §-idele 43 ja 51 tuginedes öelda, et tema tööpäeva pikkus võib olla kuni 7 tundi pikk, nädalas seega 35 tundi ning tagatud peab olema vähemalt 17-tunnine puhkaeg tööpäevade vahel. Koolikohustuslik 16-aastane alaealine tohib töötada päevas 4 tundi, nädalas 20 tundi ja töötamine ei tohi takistada tema hariduse omandamist, sh ei tohi ta töötada vahetult enne koolipäeva algust. Koolikohustuslik 16-aastane alaealine ei tohi töötada küsimuses viidatud määrusega lubatud töödest erinevatel töödel.

Alaealise tööaega ei tohi summeerida. Keelatud on ületunnitöö ja töötamine kella 20.00 ja 06.00 vahel. Töölepingu sõlmimiseks alaealisega on vajalik tema tahteavaldus ja lapsevanema nõusolek. Viidatud määruse „Alaealisele lubatud kerged tööd (1)“ sätteid peab tööandja järgima alati, kui tööle asub 13–14-aastane alaealine või 15–16-aastane koolikohustuslik alaealine. Samuti reguleerib alaealise tööd määrus „Töökeskkonna ohutegurite ja tööde loetelu, mille puhul alaealise töötamine on keelatud (1)“.

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 13 lg 1 p 5 (2) järgi on tööandja kohustatud teavitama alaealist ja alla 15-aastase alaealise seaduslikku esindajat alaealise tööga seotud riskidest ning tema ohutuse ja tervise kaitseks rakendatud abinõudest. Koostada tuleb riskianalüüs alaealise töökohal ja ohutusjuhend(id) arvestades tema east ja kogenematusest tulenevaid lisariske.

Niisiis oleneb alaealise töötamise võimalikkus soovitud töökohal suures osas tööandja poolt hinnatud ohuteguritest ja seaduses toodud piirangute järgmise võimalikkusest. Täpsemalt näiteks http://www.tooelu.ee/et/teemad/eritingimustega-tootajad/noored-ja-alaealised-tootajad.

Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist. Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust. Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.