Perekonnaõigus


Küsimus: Mida peaksin ette võtma, et isa maksaks uuest aastast elatist juba uue miinimumpalga järgi?05.12.2013

Tere,
Läksin lapse isast lahku 2007. a alguses. Siis leppisime suuliselt kokku, et maksab elatist miinimumi ulatuses ehk 2100 krooni, mis on praegu 135 eurot. Vahepeal on mitmeid kordi miinimumtasu tõusnud. Olen lapse isalt mitmel korral kui miinimumtasu on tõusnud, ka palunud, et maksaks vastavalt kehtivale seadusele, kuid ta ei ole olnud sellega nõus, põhjendades, et tema palk ei ole ju tõusnud. Nii on see asi siiani jäänud. Lapsega ta ei suhtle (pole näinud teda juba pea 7 a), lapse sünnipäeval ja ka jõulude ajal isa talle midagi ei kingi ja igakuisele elatisele juurde ei maksa. Suuremate asjade ostmisel isa samuti ei osale. Laps oli lahku minnes 4,5 aastane, praegu juba 11. Elame lapse isast 7 km kaugusel. Lapse tel nr olen isale sms-ga saatnud. Lapsega ta kontakti ei ole võtnud (olen palunud, et ta seda teeks kui olen temaga ise kontakti võtnud elatise suurendamiseks), kaks korda on isa saatnud sms-i sünnipäevaks.
Soovin, et lapse isa tasuks edaspidi elatist miinimumi ulatuses. Laps on 11-aastane, temale eakohased asjad ja tegemised ei ole võrreldavad 4 a lapsega, mille järgi sai kokku lepitud 135 eurone elatis. Mida pean selleks tegema? Tean, et lapse isal on ka teine laps olemas. Kui alates 2014 on miinimumtasu 172 eurot (valitsus on kinnitanud miinimumpalga tõusu 355 euroni), siis millal peaksin alustama asjaajamisega, et juba aasta algusest saada suuremat elatist? Kas saab elatise siduda edaspidi miinimumpalgaga, et vastavalt kui suureneb miinimumpalk, suureneb ka elatis? Kas seda saab sisse kirjutada ka maksekäsku? Samuti soovin, et lapse isa tasuks elatist mitte ainult lapse täisealiseks saamiseni vaid seni, kuni ta on lõpetanud kas gümnaasiumi või kutseõppeasutuse. Milline on minu võimalus? Kui ma ei tea lapse isa palga suuruse kohta, kas on võimalik, et miinimumi ma ei saa ja võidakse vähendada ka praegu makstavat summat?
Aitäh vastuse eest!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatis ühele lapsele ei tohi olla väiksem kui pool Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alammäära – käesoleval hetkel on alampalga suuruseks 320 eurot, seega ei tohiks igakuine elatis olla väiksem kui 160 eurot.

Minimaalses ulatuses elatis mõistetakse üldjuhul kohtu poolt välja ja seda ka siis, kui vanemal on teine laps ja/või elatise maksmiseks kohustatud vanema sissetulek on üsna väike. Seega ei tasu väga karta, et kohus peab põhjendatuks mõista lapse isalt välja seadusega sätestatud elatise miinimumist väiksemas ulatuses elatis.

Kui esitate kohtule hagiavalduse elatise nõudes, saate taotleda elatise väljamõistmist selliselt, et elatise suurus oleks seotud alampalgaga, st kui tõuseb alampalk, tõuseb vastavalt sellele ka elatis. Kui esitate praegu kohtule hagiavalduse, saate nõude formuleerida selliselt, et elatis mõistetaks välja summas 160 eurot, kuid mitte vähem, kui pool Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alamäära – hagiavalduse rahuldamisel oleks lapse isal 2013. aastal kohustus maksta elatist summas 160 eurot ja alates uuest aastast vastavalt tõusnud alampalgale jne. Maksekäsu kiirmenetluses elatise nõuet alampalgaga võimalik siduda ei ole.

Elatise väljamõistmist saate taotleda kuni lapse täisealiseks saamiseni – kui laps saab 18-aastaseks, kuid jätkab põhi- või keskhariduse omandamist põhikoolis, gümnaasiumis või kutseõppeasutuses, peab ta elatise taotlemiseks ise kohtu poole pöörduma.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand