Perekonnaõigus


Küsimus: Mis võib endaga kaasa tuua abiellumine lapse isaga, kes on vaimselt haige?26.10.2016

Tere,
Mida teha, kui on laps vaimselt haige mehega, kes elab rehabilitatsiooniplaani raames linna poolt eraldatud sotsiaalkorteris ja ei ole vormistatud lapse isaks? Laps on hetkel minu nimel, meest ei ole kantud isana sünniaktile, olen vormistatud üksikvanemaks. Koos mehega samuti ei ela, elan üüripinnal. Mees soovib abielluda ning lapse omaks tunnistada, lastekaitse soovitab mitte, sest siis oleks mehel ka võrdne hooldusõigus, mis praegu on ainult minul. Mehele on jäänud mulje, et kui oleksime abielus, siis saaksime ühtse perekonnana elada tema sotsiaaleluruumis. Minul on endal pool kinnisvara vennaga kaasomandis, mis abielu korral sellest saaks ning mis oleks parim otsus-abielluda või mitte?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse bioloogiline isa võtab lapse isaduse omaks, on teil edaspidi lapse suhtes ühine hooldusõigus (kui te just ühiselt ei väljenda perekonnaseisuametis soovi jätta hooldusõigus ainult Teile). Ühise hooldusõigusega omandate lapse isaga lapse suhtes võrdsed õigused ja võrdsed kohustused.

Kui otsustate lapse isaga abielluda, tuleb Teil arvestada sellega, et abikaasadel lasub vastastikune kohustus oma töö ja varaga perekonda ülal pidada. Abikaasa suhtes võib ülalpidamiskohustus kehtima jääda ka peale abielu lahutamist, kui abikaasa tervislik seisund või vanus ei võimalda tal ise enda ülalpidamise eest hoolitseda ja selline abivajadus oli olemas abielu lahutamise ajaks.

Kui valite abielludes vararežiimiks varaühisuse, kuulub edaspidi emma-kumma abikaasa poolt soetatud vara ühisvara hulka, samuti muutuvad abielu ajal perekonna huvides võetud kohustused ühisteks kohustusteks. Enne abielu abikaasa omandis olnud vara (ja ka kohustused) kuuluvad selle abikaasa lahusvara hulka, ühisvara hulka saab neid määrata vaid abieluvaralepinguga (sellega peavad mõlemad pooled nõustuma).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand