Perekonnaõigus


Küsimus: Kas lahutuse korral on mul ikka ülalpidamiskohustus, kui partneril avastati puue abielu ajal, mis tegelikult on olnud juba sünnist saati?19.09.2016

Abielludes ei olnud partneril invaliidsust. Abielu ajal see tuvastati. Kui nüüd lahutada temast, siis jääb ülalpidamiskohustus tema eest? Aga kui invaliidsuse dokumentides on tõend, et selline puue / invaliidsus oli isikul juba sünnist saati. Lihtsalt Eesti teadus ei osanud neid veel diagnoosida. Seetõttu elas inimene kogu aeg selle puudega, kuid ei teadnud sellest ise ja teised. Enne kui suundus tööpõllule, siis tekkis probleem. Kui arstid on dokumenteerinud, et antud puue saabki ja on juba lapse sünnil kaasas. Siis kas selliselt abielu ajal teada saadud puue (mida pole osapool ju varjanud, lihtsalt süsteemi vea tõttu on ta suutnud märkamatuks jääda) on kohustatud lahutuse korral ikkagi lahtutatud partnerit ülal pidama? Sisuliselt oli inimesel puue (sai ainult juba sünnist saati olla ja mitte kuidagi teisiti) aga välja uurimata. Kas temaga abiellunud inimene on sellisel juhul seadustega kaitstud? Kuhu pöörduda?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

PkS § 73 lõike 1 kohaselt olukorras, kui lahutatud abikaasa ei suuda kas oma vanuse või oma terviseseisundi tõttu pärast lahutust ise enda ülalpidamise eest hoolitseda ning vanusest või terviseseisundist tingitud abivajadus oli abielu lahutamise ajaks olemas, võib ta nõuda endale ülalpidamist teiselt lahutatud abikaasalt.

Ülalpidamise nõudmise eelduseks on alati isiku abivajadus ehk asjaolu, et isik ei suuda ise oma ülalpidamise eest hoolitseda. Pelgalt asjaolu, et isikul on tuvastatud puue, ei anna talle õigust peale abielu lahutamist nõuda teiselt lahutatud abikaasalt elatist. Kui isik on võimeline vaatamata puude olemasolule endale ise sissetulekut teenima, ei ole tal õigust nõuda ülalpidamist lahutatud abikaasalt.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand