Perekonnaõigus


Küsimus: Kas ka 2016 a on nii, et ülalpidamiseks on õigustatud vaid katkematult põhi- või keskharidust omandav täisealine laps?19.09.2016

Tere!

Olete 2014 aasta Postimehe artiklis kirjutanud, et

"Kui juba täisealiseks saanud laps jätab kooli pooleli, lõppeb vanematel tema suhtes ülalpidamiskohustus. Vanematel on ülalpidamiskohustus täisealise lapse suhtes, kes jätkab täisealiseks saanuna põhi- või keskhariduse omandamist ehk siis on ülalpidamiseks õigustatud vaid katkematult põhi- või keskharidust omandav täisealiseks saanud laps."

Kas see on ka 2016 aastal nii? Või on seadused muutunud.
Kas saate palun tuua välja seaduse paragrahvi, mis seda mustvalgelt ütleb?
Vajan kindlat teadmist, et ülalpidamiseks on õigustatud vaid katkematult põhi- või keskharidust omandav täisealiseks saanud laps. Et kui laps kooli nimekirjast välja arvati ja ta on täiseline, siis enam elatist tasuma ei pea?

Suured tänud ette!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

01.10.2015 jõustus seadusemuudatus PkS § 97 punkti 2 osas, mille kohaselt on alates nimetatud kuupäevast ülalpidamist õigustatud saama laps, kes täisealisena omandab põhi-, kesk- või kõrgharidust või õpib kutseõppe tasemeõppes, kuid mitte kauem kui 21-aastaseks saamiseni.

Lähtuvalt seadusemuudatuse sõnastusest, ei ole enam õppimise katkematus eelduseks ülalpidamise saamisele. Ajal, kui laps õpib täisealisena PkS § 97 punktis 2 sätestatud õppeasutuses, on tal õigus saada oma vanematelt ülalpidamist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand