Perekonnaõigus
Küsimus: Kas ma saan poja lapsele eestkostjaks hakata, kui ema lapse eest ei hooliste ja lapse isa on sellega nõus?18.02.2016
Lugu on pikk ja keeruline, aga ma soovin saada oma pojapoja eestkostjaks. Laps elab juba üle aasta minu juures. Lapse isa (minu poeg) on sellega nõus, aga lapse ema lihtsalt ei huvita laps ega miski. Seepärast laps minu juures elabki. Mind huvitab, kas ma saan üldse lapse eestkostjaks hakata, kui ema lapse eest ei hooliste ja lapse isa on sellega nõus? Või mis võimalused on lapse eest hoolitsemiseks (laps saab varsti 2.a). Ja kui on võimalik eestkostjaks saada, siis kas ma saan või võin lapse emalt ja isalt ka elatist küsida? Ja viimaks, kas siis eestkostjaks määramise avalduse ja elatise hagi võin kohtusse esitada ühekorraga või saab elatise hagi esitada hiljem?
Tänan
Tänan
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Eestkostja määratakse alaealisele lapsele juhul, kui esindusõigust ei ole lapse kummalgi vanemal või lapse päritolu ei ole võimalik kindlaks teha. Antud hetkel, nagu aru saan, on mõlemal vanemal lapse suhtes esindusõigus olemas, kuid lapse faktiliseks hooldajaks olete Teie.
Perekonnaseaduse § 122 lõike 2 kohaselt juhul, kui vanemad annavad lapse pikemaks ajaks kasuperekonna hooldada, võib kohus lapse hoolduse asjades vanemate või last hooldava isiku taotlusel anda otsustusõiguse üle last hooldavale isikule. Õiguste üleandmiseks last hooldava isiku taotlusel on vaja vanemate nõusolekut. Üleantud õiguste ulatuses on kasuvanemal erieestkostja õigused ja kohustused.
Lapse vanematel tuleb oma alaealise lapse suhtes igal juhul ülalpidamiskohustust täita, olenemata sellest, millised on nende õigused lapse suhtes.
Soovitan Teil kõigepealt pöörduda elukohajärgse lastekaitsetöötaja poole, kes kaasatakse igal juhul last puudutavasse kohtumenetlusse. Nemad saavad Teile anda nõu, kuidas oleks selles olukorras kõige õigem edasi käituda.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Perekonnaõigus