Perekonnaõigus
Küsimus: Millal aegub elatisenõue?15.02.2016
Tere! Võlgnikule (ja ka tööandjale) on esitatud kohtutäituri poolt sissetuleku arestimise akt, täiteasja kuupäevaks on ...mai.2014, elatisenõue summas ____ on välja mõistetud kohtuotsuse alusel 2006.aastal. Elatise sissenõudjaks on lapse eeskostja. Lapse pärisema ei ole teovõimeline ja elab kinnises raviasutuses (nii 2006.a. kui ka praegu 2016.a.) Sissetuleku arestimise aktis nõutakse elatise tasumist perioodi eest mai 2006- detsember 2010. Käesoleva hetkeni 2016.aastal ei ole võlgnik ise ega ka tema tööandjad võlanõude tasumisi teinud. Laps, kelle ülalpidamiseks antud nõue on määratud, on tänaseks saanud 20-aastaseks, ei tööta ega õpi. Täisealiseks sai laps detsember 2013.aastal, käis sel aastal küll kutsekoolis, kuid kooli ei lõpetanud ja katkestas õpingud. Küsimus on, kas kirjeldatud elatisenõue on aegunud või millal see aegub ja kuidas tuleks võlgnikul taotleda nõude aegumist, kuhu pöörduda sel juhul, kui sissenõue on aegunud? Soovin ka lisaviiteid seadusepunktidele, mis elatise aegumist sätestavad. Tänan
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tsiviilseadustiku üldosa seaduse (TsÜS) § 154 lõike 2 kohaselt on lapse ülalpidamise kohustuse täitmise nõude aegumistähtaeg kümme aastat iga üksiku kohustuse jaoks.
Seejuures on võimalik ka aegumise peatumine, mille alused on sätestatud TsÜS-i 5 jaos. Muulhulgas on TsÜS § 164 lõike 2 kohaselt vanemate ja laste vaheliste nõuete aegumine peatunud kuni lapse täisealiseks saamiseni.
Kirjeldatud asjaolude alusel ei ole elatisvõlg minu hinnangul aegunud.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Perekonnaõigus