Perekonnaõigus


Küsimus: Kas saan vaidlustada kohtu otsust, mis jättis lapse elama isa juurde eestisse ja minu juurde soome ei luba?15.02.2016

Tere!
Laps on määratud isa juurde elama. Käidud on nii maakohtus kui ka ringkonnakohtus. Mõlemad otsused olid põhimõtteliselt samad. Ringkonnakohtus jäi otsus samaks sest mõlemal vanemal olid samad tingimused lapse kasvatamiseks, kuid laps jäeti sinna, kus ta kogu aeg olnud on. Maakohus pani keelu, et laps ei saaks minu juurde, sest elan soomes.
Kas on õigus ringkonnakohtul otsustada, et laps jätta sinna kus ta kogu aeg olnud on, kui kohus ise oli see, kes võttis lapse emalt ära ja ei lubanud isegi paari päeva aastas emal soomes külas käia?
Kuna lapse isa ei tegele lapsega (ei vii ega too lasteaiast, ei tea lapse riietest midagi, ei maksa lasteaia arveid ega trenne), reaalselt kasvatavad last lapse isa vanemad, siis kas on võimalus anda asi uuesti kohtusse? Millised tingimused peaksid olema asja uuesti kohtusse andmiseks?
Ja lapse isa ka nõuab minult alimente selle jaoks, et maksta ära enda võlad mille ta on võlgu minu perekonnale (tõendid, kus ta kirjutab facebookis mulle, et kuna ma hakkan elatist maksma, mille eest tema saaks maksta ära oma võlad, on mul olemas.)
Kas tal on õigus nõuda alimente, et maksta enda võlgasid? Kuidas saaksin vähendada alimentide summat alla miinimumi, kuna lapse jaoks ei kulu nii palju raha? Ja kas on võimalus alimentide asemel osta lapsele hoopis riideid ja muid vajalikke asju, kui tean et see raha ei jõuaks lapseni, kui selle ülekandega saadan?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse hooldusõiguses on muudatuste tegemiseks alust siis, kui eelmise kohtulahendi tegemise ajaga võrreldes on asjaolud oluliselt muutunud. Kui Teile on teada, et lapse isa lapse eest ei hoolitse ja Te sooviksite lapse eest edaspidi ise hoolt kanda, on iseenesest olemas alus uuesti kohtusse pöördumiseks.

Kui laps elab hetkel isa juures, on lapse isal õigus lapse seadusliku esindajana Teilt elatist nõuda. Seadusest tuleneb kohustus kasutada elatist lapse huvides ehk siis katta elatisrahaga lapse vajadusi, mitte vanema isiklikke vajadusi.

Reeglina kohtud elatisraha alla miinimumi ei vähenda, selleks peaksid olema väga kaalukad põhjused, samuti on kohtupraktikast tulenevalt last kasvataval vanemal reeglina õigus nõuda lahus elavalt vanemalt ülalpidamiskohustuse täitmist elatise maksmise teel, mitte selliselt, et lahus elav vanem ostab lapsele vajalikke asju.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand