Perekonnaõigus
Küsimus: Kes saab lapse eestkostjaks kui lapse ema on KOV eestkostel olev lastekodus elava alaealine?02.02.2016
Kui KOV eestkostel olev alaealine (15.a.) lastekodus elav tütarlaps sünnitab lapse, kes saab peale lapse sündi sündinud lapse eestkostjaks? 15-aastasel on teovõime piiratud ja ta ei saa sündinud lapse suhtes teostada hooldusõigust. Kas hooldusõigus tuleb peatada sellisel juhul kohtu poolt?Sündival lapsel isa puudub. Kas lapse sünni peab registreerima eestosteasutus ja nime paneb samuti eestkosteasutus? Kas lapse emal (15.a.) on õigus emapalgale ja peretoetustele või määratakse need toetused sündinu lapsele määratud eeskostjale?
Vastuse eest ette tänades
Vastuse eest ette tänades
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

PkS § 139 lõike 1 kohaselt ei ole piiratud teovõimega vanemal õigust last esindada ja ta teostab lapse suhtes isikuhooldusõigust koos lapse seadusliku esindajaga. Antud juhul peaks lapse eestkostjaks tõenäoliselt saama lapse elukohajärgne valla- või linnavalitsus (samamoodi nagu lapse alaealisel emalgi). Eestkostjale kuulub nii lapse isikuhooldus- kui ka varahooldusõigus.
Alaealine vanem ei saa ise lapse sünni registreerimise avaldust esitada. Tema asemel esitab sünni registreerimise avalduse sündinud lapse elukohajärgne valla- või linnavalitsus.
Kui lapsele määratakse eestkostja, on minu hinnangul õigus peretoetustele ja vanemahüvitisele lapse eestkostjal, mitte lapse alaealisel emal.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Perekonnaõigus