Perekonnaõigus


Küsimus: Kuidas peaks minu elukaaslane käituma, kui endine naistuttav hakkas oma teismelisele tüdrukule alimente nõudma?21.01.2016

Minu elukaaslasel sündis teise naisega tütar kui meie juba viis kuud koos olime elanud. Siis see naine lapse isa üles ei otsinud ja järelikult ei ole ka sünnitunnistusel isa nime. Nüüd eelmisel aastal hakkas see naine facebookis kirju saatma. Mina vastasin nendele kirjadele, kuna mu elukaaslane ei käi ise fb-s. Nüüd sel aastal 15.01.2016 kirjutas ta uuesti, et minu elukaaslane peab oma teismelist tütart toetama ja talle alimente maksma. Võtku lähipäevil ühendust ja kui ei võta ühendust, siis annab asja kohtusse. Elukaaslase ütluste järgi ei tahtnud tema seda last, kuna nad ei elanudki koos ja see naine oma vanaemaga otsustasid ise selle lapse üles kasvatada, nüüd aga kolmteist aastat hiljem hakkab see naine alimente nõudma. Kuigi paar aastat tagasi kirjutas see nn. tütar ka ise fb-i, et ema ei luba tal minu elukaaslasega suhelda. Kuidas peaks minu elukaaslane käituma? Ta ei ole seda last mitte kunagi näinud.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teie elukaaslane on lapse bioloogiline isa, tuleb tal lapse ees ülalpidamiskohustust täita. Siiski ei saa lapse ema nõuda kohtu kaudu elatist enne, kui Teie elukaaslane on lapse isana lapse sünnitunnistusele märgitud.

Kui Teie elukaaslane ei ole nõus lapse isadust vabatahtlikult omaks võtma, on lapse emal võimalus pöörduda kohtu poole isaduse tuvastamiseks ja DNA-analüüsi läbiviimiseks – kui DNA-test kinnitab, et Teie elukaaslane on lapse isa, kantakse ta lapse sünnitunnistusele ja lapsel tekib seaduslik õigus saada temalt elatist.

Kui Teie elukaaslane on kindel, et tema on lapse bioloogiline isa, on muidugi mõistlik vabatahtlikult lapse isadus omaks võtta ja lapse ülalpidamises osalema hakata, mitte teha seda läbi kohtu.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand