Perekonnaõigus


Küsimus: Kuidas saada kokkuleppele lapse elamiskoha üle, kas peab kohtusse pöörduma?17.12.2015

Elasime lapse isaga koos ja läksime hiljuti lahku. Meie vahel toimus ka kähmlus, aga laps oli sellel ajal koos minu emaga. Mulle kutsuti politsei, sest olin joonud ja ähvardasin teda noaga, mind viidi kainenema. Enne seda aga tekitas ta mul sinikaid, mis ka politseis fikseeriti. Elasime üürikorteris, kust ta terve õhtu mind välja visata tahtis. Aga ütlesin, et olen ka üüri maksnud ja mul on samasugune õigus siin olla. Teda see ei huvitanud. Nüüd ta väidab, et ta tahab last endale, kuigi siin üürikorteris ei ole lapsele kõige paremad tingimused. Pole sooja vett, pole pesemisvõimalust, ahi laseb vingu sisse ja korteris on välikäimla. Sinna, kuhu mina oma lapse viiks, on talle kõik vajalik olemas, soe vesi, saun, ahjud töötavad korralikult, remont tehtud ja oma maja, mitte üüritud. Lastekaitse ütles, et nemad ei saaa midagi teha kui kompromissi ei leia. Ja seda me ei leia. Juba mitu korda olen proovinud. Kas ma pean nüüd kohtusse pöörduma, kui jah, siis millisesse? Ise olen sisse kirjutatud Rae valda, laps isaga tema ema juurde teise valda. Ja kui ma kohtusse pean pöörduma ainukese võimalusena, siis kui kallid on kohtu vaidlused umbkaudu, et kas need lähevad mulle väga kalliks maksma.
Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isaga lapse elukoha küsimuses kokkuleppele jõuda ei õnnestu ja seda ka lastekaitsespetsialisti kaasabi kasutades, tuleb pöörduda kohtu poole. Selleks tuleb esitada avaldus lapse elukohajärgsesse (lapse faktiline elukoht) maakohtusse ja tasuda avalduselt riigilõivu 10 eurot.

Menetluskulude suurus oleneb peaasjalikult sellest, kas kasutate kohtumenetluses õigusabiteenust või mitte. Kui koostate avalduse ise ja ka esindate ennnast kohtuistungil ise, siis peale riigilõivu (10 eurot) rohkem kulusid ei ole. Kui kasutate õigusabiteenust, sõltuvad kulutused teenusepakkuja töötasu suurusest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand