Perekonnaõigus


Küsimus: Kas puudega laps peab olema ajaliselt võrdselt jagatud, mu oma väiksed lapsed ei saa seetõttu piisavalt tähelepanu?07.12.2015

Tere
Mul on esimesest abielust 3 last (19-, 16- ja 8-aastased), praegusest kooselust 2 last (3- ja 1-aastane). Esimesest abielust 8-aastane laps on raske (vaimu)puudega ja koolivälisel ajal (kool 6 h päevas) olnud siiani enam-vähem pool aega minu ja pool aega oma ema juures. Kuna mu väiksemad lapsed kasvavad ja nõuavad järjest rohkem aega ning mu praegusel elukaaslasel saab peatselt emapuhkus läbi ja ta läheb tagasi tööle, siis mul väiksemate laste jaoks jääb järjest vähem võimalust kodust väljas midagi koos teha, kuna puudega lapsega on kodust väljas koos teiste lastega praktiliselt võimatu aega veeta. Siit küsimus, kas mul on õigust nõuda oma endiselt abikaasalt, et ta peaks mulle rohkem aega andma (väiksemate laste jaoks) või peab puudega laps olema ajaliselt võrdselt jagatud? Laste hooldusõigus on ühine ja endine naine nõuab lapse ajalist võrdset jagamist. Lisaks maksan lastele elatist ja töötan mitme koha peal, endine naine aga ühel kohal. Seega jääb praegu endisel naisel enda jaoks rohkem vaba aega kui mul jääb väiksemate lastega tegelemiseks. Praeguses situatsioonis tundub mulle, et väiksemate laste õigused pole tagatud ja puudega laps on eelistatud. Kas nõudmine, et puudega laps oleks näiteks 1/3 kuust minu juures, oleks õigustatud?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Peale lahkuminekut tuleb vanematel lapsega suhtlemise korras kokkuleppele jõuda, arvestades eeskätt lapse huve. Kui vanemad omavahel kokkuleppele ei jõua, lahendab vaidluse kohus.

Seega peaksite eeskätt üritama lapse emaga suhtlemiskorra muutmise osas kokkuleppele jõuda, kuid kui see ei õnnestu, siis on Teil võimalus taotleda suhtlemiskorra kindlaksmääramist ka kohtu poolt.

Kuivõrd seadus ei näe ette konkreetseid juhiseid, milline peaks täpselt suhtlemiskord olema ja kui suure osa ajast peaks kumbki vanem lapsega veetma, tuleb iga juhtumi korral kõiki asjaolusid eraldi hinnata ja vastavalt sellele määrata kindlaks lapse ja vanema suhtlemise kord. Otseselt õiguslikku alust, millele tuginedes võiksite nõuda lapse emalt, et veedaksite lapsega temaga võrreldes väiksema osa ajast, ei ole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand