Perekonnaõigus
Küsimus: Kas lapsepuhkuse kasutamiseks võib tööandja nõuda tõendit, et isa ei ole lapsepuhkust kasutanud?10.11.2015
Tere.
Mina töötan ja tahan võtta lapsepuhkust 3 kalendripäeva. Tööandja ütleb, et pean esitama tõendi, et lapse isa ei ole võtnud lapsepuhkust. Lapse isa töötab välisriigis ning on maksumaksja välisriigis. Kas lapse isa peab küsima tööandjalt sellist tõendit või piisab tõendist, et tema töötab välismaal?
Ei tea, kas riigis, kus tema töötab, on olemas selline puhkuseliik nagu lapsepuhkus.
Mina töötan ja tahan võtta lapsepuhkust 3 kalendripäeva. Tööandja ütleb, et pean esitama tõendi, et lapse isa ei ole võtnud lapsepuhkust. Lapse isa töötab välisriigis ning on maksumaksja välisriigis. Kas lapse isa peab küsima tööandjalt sellist tõendit või piisab tõendist, et tema töötab välismaal?
Ei tea, kas riigis, kus tema töötab, on olemas selline puhkuseliik nagu lapsepuhkus.
Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

TLS § 63 lg 1 sätestab, et õigus puhkusele on kas lapse emal või isal või eeskostjal või isikul, kellega on sõlmitud lapse perekonnas hooldamise leping. Emal või isal on õigus igal kalendriaastal saada tasustatud lapsepuhkust: kolm tööpäeva, kui tal on üks või kaks alla 14-aastast last; kuus tööpäeva, kui tal on vähemalt kolm alla 14-aastast last või vähemalt üks alla kolmeaastane laps.
Korraga on lapsepuhkuse kasutamise õigus ühel isikul. Kolme- ja kuuetööpäevast lapsepuhkust võib kasutada ühes osas või ositi. Näiteks võtab peres, kus on kolm alla 14-aastast last, esmalt kolm puhkusepäeva välja isa ja ülejäänud kolm päeva kasutab hiljem ära ema.
Antud juhul ei ole küsija täpsustanud, millise riigi tööandjast jutt käib. Töölepingu seadusest tulenevaid vanemapuhkusi (sh isapuhkust) on töötajal õigus kasutada juhul, kui töölepingule kohaldub eesti õigus (sh töölepingu seadus). Näiteks on Eesti kodanikul, kes töötab Euroopa Liidus Tšehhi ettevõttes ning talle kohaldub Tšehhi õigus, võimalik saada puhkust vastavalt Tšehhi seadustele. Kui on näiteks tegemist Euroopa Liidus töötava isikuga, kelle tööandja on Eesti ettevõte ja töösuhtele kohaldub eesti õigus, siis on vanemapuhkusi (sh isapuhkust) õigus saada lähtuvalt töölepingu seadusest.
Euroopa Liidu tasandil on ette nähtud vanemapuhkuste miinimumtingimused (rasedus- ja sünnituspuhkusi reguleeriv direktiiv 92/85/EMÜ ja vanemapuhkuste direktiiv 96/34/EÜ). Kuna nimetatud reeglid on üldised ja näevad ette miinimumi, siis on riigiti vanemapuhkuste liigid, pikkused ja tasustamine väga erinevalt sätestatud.
Seega tuleks kõigepealt välja selgitada, millise riigi ettevõttega tegemist on ja milline tööleping on sõlmitud, sellest lähtuvalt saab öelda, kas Eesti seadused sellele rakenduvad. Kui jah, on tööandjal õigus nõuda tõendit, kui ei, siis tööandja tõendit nõuda ei saa, sest välisriigi õigus ei reguleeri lapsepuhkuse saamist.
Emal ja isal, kes kasvatab kuni 14-aastast last või kuni 18-aastast puudega last, on õigus saada igal kalendriaastal kuni 10 tööpäeva tasustamata lapsepuhkust. Tasustamata lapsepuhkuse nõue aegub selle sissenõutavaks muutumise kalendriaasta lõppedes. Tasustamata lapsepuhkust võib kasutada ühes osas või ositi. Puhkust saavad kasutada nii ema kui isa, mis tähendab, et vanemad saavad soovi korral olla puhkusel ühel ajal või eri aegadel. Näiteks võivad vanemad võtta mõlemad puhkust mais või võib ema võtta nt 10 tööpäeva puhkust jaanuaris ja isa 10 tööpäeva puhkust septembris. Seega sel juhul tööandja tõendit nõuda ei saa.
Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.
Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat
Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Perekonnaõigus