Perekonnaõigus


Küsimus: Kas lapselapselt saab nõuda teda kasvatanud esivanemate hooldamist?15.10.2015

Tere, Sünnitunnistusel kirjas olevad vanemad last ei kasvatanud. Sellega tegelesid lapse isapoolsed vanavanemad (alates umbes 2,5-aastasest peale), peaks olema ka vastav hooldusõiguslik akt, mida seni suutnud leida pole. Kas tulevikus saab riik/omavalitsus nõuda lapselt elatist (nt hooldekodu maksmist jm)? Küsimus käib mõlema vanema kohta? Ema kasvatanud 1 lapse juba täiskasvanuks (mitte alguses mainitud laps, järjekorras 2.) ning kasvatab hetkelgi kolme alaealist. Isa kasvatanud võõrad lapsed üles. Mitte kumbki pole materiaalselt panustanud ühise lapse kasvatamisse. Laps elas vanavanematega ühes külas, emast ei teatud midagi ja isa kolmandas elukohas. Lapse sünnitunnistusel märgitud vanemad on siiani seaduslikus abielus, kuigi elavad mõlemad eraldi linnades ega suhtle omavahel üldse.
Nüüd vanavanemate poolt kasvatatud laps sooviks, et vanemlikud õigused tema kohta ära lõpetataks. Ehk et tulevikus ei ole kohustust elatist vanematelt välja nõuda? Kas selline asi on üldse võimalik ja kuidas? Kuhu peaks pöörduma? Milliseid dokumente/avaldusi täitma?
Mainiksin, et üks vanavanematest on surnud ning teine hooldekodus vähese seniilsuse tõttu.
Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ülalpidamiseks on kohustatud täisealised esimese ja teise astme ülenejad ja alanejad sugulased, seejuures alaneja sugulane annab ülalpidamist enne ülenejat sugulast. Seega on elusoleva vanavanema ülalpidamiseks eeskätt kohustatud tema laps/lapsed ja alles seejärel, kui lapselt/lastelt ei ole võimalik ülalpidamist saada, on vanavanema ülalpidamiseks kohustatud lapselaps.

Kohus võib lapse vabastada oma vanema/vanemate ülalpidamisest või ülalpidamiskohustust piirata muulhulgas siis, kui vanem/vanemad on kunagi jämedalt rikkunud ülalpidamiskohustust lapse suhtes. Kui vanem otsustab vaatamata endapoolsele ülalpidamiskohustuse rikkumisele esitada lapse vastu elatisnõude, tuleb lapsel ülalpidamiskohustusest vabanemiseks või vähemalt selle piiramiseks tõendada, et vanem on tema suhtes ülalpidamiskohustust jämedalt rikkunud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand