Perekonnaõigus


Küsimus: Mida teha, kui laps ei soovi isaga kohtuda, kuid isa hakkab kohtu kaudu sundmeetmeid rakendama?10.08.2015

Tere. Minu laps on 10-aastane. Lapse isaga me pole kunagi koos elanud, laps nägi teda pühapäeviti paar tundi (mitte iga pühapäev). Laps kunagi ei tahtnud temaga minna, kuna isa solvas teda ja üldse ei arvestanud lapse soove. Viimased 4 nädalat pole laps käinud isaga, kuna ei tahtnud. Nüüd isa pöördus lastekaitsespetsialisti poole. Käisime lapsega seal, peale vestlust spetsialist ütles, et laps on juba suur ja siin on näha, et ta ei soovi isaga kohtuda, sundkorras ka ei saa. Ütlesid, et nad võivad soovitada isale pöörduda kohtusse. Tuleb see, et suundkorras laps peab isaga kohtuma. Isa soov ka oli, et 1 kord kuus laps peab jääma temaga ööseks. Peale seda laps terve õhtu nuttis, rääkis, et ei lähe kuskile issiga, eriti tema juures magama. Mis ma nüüd pean tegema? Kas lapsel on mingid õigused?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa pöördub suhtlemiskorra kindlaksmääramiseks kohtusse, on ka Teil õigus esitada omapoolne nägemus isa ja lapse suhtlemise kohta. Kui lapsel ja isal ei ole (veel) lähedaseid suhteid ja kohtumisi on olnud vähe, on ilmselt põhjendatud, et esialgu toimuvad kohtumised vaid päevasel ajal ja alles siis, kui laps on isaga juba harjunud, veedab laps isa juures öö(d).

Kohus arvestab suhtlemiskorra kindlaksmääramisel peaasjalikult lapse huve ja tõenäoliselt ei ole antud olukorras lapse huvidega kooskõlas alustada koheselt ööbimistega kohtumisi.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand