Perekonnaõigus
Küsimus: Kas 1998 aastal abielu ajal korteri juurde maa erastamine muutis korteri ühisvaraks?21.05.2015
Tekkis selline mure, et ei saa aru, kas tegemist ühisvaraga või mitte. Nimelt suri abikaasa ja pärimise käigus tekkis selline teema. Erastasin kunagi 1994. aastal korteri EVP-de eest, abiellusin 1996. 1998 toimus mingi tehing kogu korterelamus kõigi korteritega, ilmselt seoses maa erastamisega. Tehingu suurus oli korteri kohta 1000 krooni. Pärandi jagamisel (pärijateks mina ja abikaasa poeg) on väga oluline, kas tegemist on ühisvaraga või mitte. Notar kindlat seisukohta võtta ei taha, ütles, et ühisvara võib olla ka ainult antud tehingu osas, mis tehti abielus olles. Kõige kurvem lugu on selle juures, et abikaasa teine korter on lahusvara, mis soetati 1995 ja sarnane maatehing (kanne) tehti 2003, kuid ilma rahata, seega lahusvara. Mida peaks edasi tegema?
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Riigikohus on leidnud, et kui vallasasjaks olnud korter kuulus abikaasa lahusvara hulka, kuid korteriomandina kanti kinnistusraamatusse abielu kestel, ei muutu korteriomand automaatselt abikaasade ühisvaraks. Korteriomandi muutumine ühisvaraks oleks vastuolus eluruumide erastamise seaduse §-ga 21, mis sätestab, et korteriomandi omanikuks on õigus saada eluruumi vallasasjana omaval isikul. Vallasasjaks olnud korteri kinnistamisel kantakse kinnistusraamatusse korteriomandi omanikuna isik, kes oli vallasasjast korteri omanik.
Võimaliku vaidluse korral, kas vara kuulub ühis- või lahusvara hulka, tuleb pöörduda kohtusse, kes langetab otsuse tuginedes konkreetse juhtumi jaoks olulistele asjaoludele.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Perekonnaõigus