Perekonnaõigus


Küsimus: Kes peab maksma hooldekodu kulud, kui sisuliselt ei suuda maksta puudujäävat osa ei alaneja ega ka üleneja sugulane?06.05.2015

Alkohoolikust pensioniealine mees on tunnistatud kohtu kaudu teovõimetuks - nõdrameelsus e. dementsus. Alkohoolik on oma naisest lahutatud kaua aega tagasi. Alkohooliku lähisugulased on tema ema (eakas pensionär) ja täiskasvanud tütar (samuti dementne, kuid abielus) ning vend. Eestkostjaks on määratud alkohooliku venna poeg.
Kes on kohustatud kandma hooldekodu kulud, kui alkohooliku tütar seda ilmselgelt ei suuda teha ja tema ema pension läheb ema enda hooldekodu kulude katteks. Ehk sisuliselt ei suuda maksta puudujäävat osa ei alkohooliku alaneja ega ka üleneja.
Kas puudujäävad hooldekodu kulud peab kandma mehe vend ja vennapoeg?
Alkohoolikul on hetkel kaasomandis kinnistu, mille pärib tõenäoliselt testamendi järgi kunagi vennapoeg e. eestkostja (alkohooliku tütar ei päri midagi). Ülejäänud suurem osa kaasomandis kinnistust on alkohooliku ema ja venna oma.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui alaneja ega üleneja sugulane ei ole võimeline abivajava perekonnaliikme ülalpidamiseks ja on PkS § 102 lõike 1 mõttes vabanenud ülalpidamiskohustusest, tuleb hooldekodu arvete tasumisel appi kohalik omavalitsus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand