Perekonnaõigus
Küsimus: Kas minu endine tuttav mees võib nõuda isadustesti, kui abielus perre sündis laps ja sünnitunnistusel on isa nimi?15.04.2015
Tere. On küsimus isadustesti kohta. Olen abielus ja perre sündis eelmine aasta laps, kes saab siis kohe nädala pärast aastaseks. Lapse sünnitunnistusel on abikaasa nimi ja oleme üks perekond. Nüüd aga nõuab teine mees, arvates, et tema võib lapse isa olla, isadustesti, millest ma keeldusin. Seepeale ähvardas ta kohtuga, et kui ma vabatahtlikult isadustesti ei tee, siis läheb kohtusse. Kas tal on õigus nõuda isadustesti? Lisaks veel nii palju, et ta on juba enne lapse sündi olnud kursis, et see võib ka tema laps olla, pakkusin talle, et teeme testi kui soovib kindlalt teada aga siis ta keeldus sellest ja nüüd kui ma enam ei soovi temaga suhelda ja olen oma abikaasaga ikkagi koos, siis hakkab nõudma isadustesti ja väitma, et tema on isa ja tal on lapsele õigused. Seadusest lugesin, et kui laps on alla aasta või siis aasta teada saamisest, et võidakse isa olla, saab asja vaidlustada, aga peale seda tal õigust selleks ei ole, et see üks aasta on vaidlustamis aeg. Kuidas sellega nüüd siis lood on, kas ta võib isadustesti nõuda ja minu abikaasa nime eemaldamist lapse sünnitunnistuselt või enam mitte?
Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Vastavalt perekonnaseadusele on isaduse vaidlustamise õigus mehel, kes soovib ise olla isana rahvastikuregistrisse kantud. Seega on „teisel mehel“ õigus pöörduda kohtu poole ning esiteks nõuda Teie abikaasa isaduse vaidlustamist ning seejärel enda isaduse tuvastamist. Lapse põlvnemise kindlakstegemiseks viiakse kohtumenetluses läbi ka DNA-ekspertiis. Kui selle ekspertiisi tagajärjel selgub, et isana sünniakti kantud mees ei ole lapse isa, tuvastatakse teise mehe isadus ning tema kantakse isana lapse sünniakti.
Tõepoolest, isaduse vaidlustamise tähtajaks on üks aasta alates lapse sünnist. Ka pärast ühe aasta möödumist on võimalik vastav nõue esitada, kuid selliselt juhul peab selleks olema juba mõjuv põhjus.
Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.
Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat
Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Perekonnaõigus