Perekonnaõigus


Küsimus: Kas 20-aastasele gümnaasiumi lõpetanud kutsekooli õppurile peab elatisraha maksma või mitte, ta on ju ikkagi ülalpeetav?16.04.2015

Olen lahutatud. Mu poeg, kes isalt elatist ehk alimente sai, on nüüd 20-aastane. Lõpetas gümnaasiumi. Õpib nüüd kutsekoolis. Seega, on endiselt ülalpeetav. Isa ei taha enam elatist maksta. Kas tal on kohustus maksta kuni laps saab 21? Ma ei loe seadusest midagi välja. Juttu on ainult alaealisest. Aga Eesti koolisüsteemis õpib 18-aastane inimene veel gümnaasiumis või kutsekoolis ning on seega ülalpeetav niikaua, kui kool lõpetatud on.
Mida peaksin ette võtma?
Lugupidamisega,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Pks § 97 punkti 2 kohaselt on ülalpidamiseks õigustatud kuni 21-aastane laps, kes täisealiseks saanuna jätkab põhi- või keskhariduse omandamist põhikoolis, gümnaasiumis või kutseõppeasutuses. Eeltoodud sättele tuginedes lõppes isa ülalpidamiskohustus poja ees keshariduse omandamisel ehk siis gümnaasiumi lõpetamisel ja hetkel isal enam elatise maksmise kohustust ei ole.

Samas on PkS § 97 punkti 3 kohaselt ülalpidamiseks õigustatud ka abivajav sugulane, kes ei ole võimeline ennast ise ülal pidama – on vaieldav, kas 20-aastane poeg on oma õpingute tõttu abivajavaks sugulaseks selle sätte tähenduses või mitte.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand