Perekonnaõigus


Küsimus: Kuidas jagada maja ja korter, et ma ei peaks sõltuma mehe rahast ja diktaadist?16.04.2015

Tere,
Kunagi aastate eest sai tehtud maja lahusvara lepinguga minu nimele, lisaga, et mehele jääb elu lõpuni seeselamise õigus. Aasta eest läks elu lahku ja mees ostis laenuga meile lastega korteri. Mõlemad omandid on laenuga, maja seega minu ja korter mehe nimel. Mees elab majas ja seda ära müüma nõus ei ole. Meie elame korteris. Mees maksab mõlemat laenu ja laenud on seotud. Minu soov oleks, et ta vabastaks korteri laenust ja lisaks selle majalaenule ja siis olen nõus, et maja saaks tema ja korter minu nimele. See oleks nagu minu osa 20 aastasest abielust. Mees arvab, et kuna ainult tema maksis makseid ja mina olin ainult lastega kodus, siis on seda mulle liiga palju. Ka arvab mees, et korterit 15 aastat makstes saab ta mind, tegelikult meie noorimat last, keda ta eriti hoiab, siin linnas hoida. Ta ähvardab, kui ma ei ole nõus lihtsalt omandeid vahetama, et kasutab kõiki võimalusi, et mu elu keeruliseks teha. Kuidas saan ennast kaitsta ja kuidas oleks õige toimida, kui tema seljataga on raha ja head juristid, mina hetkel töötu. Loodan, et ei kirjutanud liiga segaselt.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Tegemist on paraku üsna keerulise olukorraga, sest vaatamata sellele, et maja on Teie lahusvara, oleks maja müük väga keeruline (abikaasa kasuks seatud isiklik kasutusõigus on ilmselgelt väga suur piirang maja võõrandamisel).

Soovitan Teil veelkord üritada abikaasaga omandiõiguse küsimuses kokkuleppele saada, sest see oleks ilmselgelt parim lahendus (kohtu kaudu ei ole võimalik taotleda, et abikaasa oma lahusvaraks oleva korteri omandiõiguse Teile üle annaks). Kui omavahel kokkuleppele saada ei õnnestu, soovitan Teil läbi esindaja abikaasale ettepanek teha, mõnikord on selline pöördumine mõjusam kui omavaheline suhtlus. Arusaadavalt on tegemist rahalise kuluga, kuid see võib viia soovitud lahenduseni.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand