Perekonnaõigus


Küsimus: Kuidas reaalselt jagada ühisvara kui teine pool ei ole nõus müüma?10.04.2015

Tere!
Olen lugenud seda teemat siin, protsessi üldkäigu olen saanud selgeks, aga ei ole leidnud vastust - küsimus on kohtuga määratud osa realiseerimises. Kui kohus küll jagas ära, aga teisel poolel, kes soovib jääda sisse elama, ei ole rahalisi võimalusi hüvitamiseks või ei ole huvitatud ka oma poole (kohtuga määratud osa) müümisest, et saaks kumbki osapool osta endale korteri ja eluga edasi minna. Kui suured on vastaspoole õigused / (võimalused teise poole kiusamiseks, takistamiseks) ja 1/2 majaosa pole nagunii võimalik üksikult müüa ja edasi elada ühe katuse all ei ole ka võimalik. Kas minu olukord on lootusetu? Foorumis käis läbi ka lause – müümine avalikul enampakkumisel, mis see on ja kas siis puuduvad teisel osapoolel takistamisvõimalused?
Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Üldiselt arvestatakse ühisvara jagamisel võimalikul suurel määral mõlema poolte soovide ja võimalustega ja näiteks olukorras, mil mõlemad pooled soovivad kinnisvara enda ainuomandisse saada, kuid ainult ühel on reaalselt võimalik teisele poolele omandi kaotamise eest hüvitist maksta, jäetaksegi suure tõenäosusega kinnisvara poolele, kellel on hüvitise maksmise võimalus.

Kui kumbki pool ei ole huvitatud kinnisvara endale jätmisest ja taotletakse ühisvara müümist avalikul enampakkumisel, teebki kohus vastava otsuse – kui kohus on sellise otsuse teinud ja otsus on jõustunud, ei saa kumbki osapool enam müügile takistusi teha. Nimetatud olukorras on muidugi mõistlik kohtuväliselt kokkuleppele jõuda ja kinnisvara ühiselt võõrandada, mitte kohtuotsuse alusel avalikul enampakkumisel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand