Perekonnaõigus


Küsimus: Milline on lahendus, kui ilmus välja tüdruk, kes olevat minu elukaaslase tütar, kuid tal on isanimeks keegi teine mees?18.03.2015

Tere!
Kirjutan Teile oma elukaaslase nimel, kellega on meil kooselu natuke rohkem kui kümme aastat. Ühiseid lapsi meil elukaaslasega pole, küll on minu eelmisest kooselust lapsed, kes meiega koos elavad ja elukaaslasel on üks ametlik poeg, kellele ta maksab ametlikult ja igakuiselt alimente (elab oma emaga koos). Küll aga juhtus meil selline lugu, et mõned kuud tagasi (u. 4-5 kuud) võttis meie perekonnaga ühendust üks 14-15 aastane tüdruk, kes esitles end minu elukaaslase tütrena. Me olime teadlikud selle tüdruku olemasolust, sest minu elukaaslane pole minu eest varajanud, et aastaid tagasi oli tal põgus suhe ühe neiuga, kes sünnitas tütre ja see olevat väidetavalt minu elukaaslase tütar. Kuna see neiu aga ei olnud korralike elukommetega, siis ei teadnud ta ise ka sajaprotsendiliselt, kes tema tütre isa on ja ilmselt sellepärast ei läinud minu elukaaslane isana kirja. Ja selle tüdruku ema pole mitte iial midagi selleks teinud, et minu elukaaslase isadust ametlikult tuvastada. Küll aga nüüd aastaid hiljem sellised lood. Samaaegselt koos tüdruku välja ilmumisega potsatas minu elukaaslase meili postkasti lühike kiri tüdruku emalt, et tema on juristiga konsulteerinud ja minu elukaaslane hakaku talle alimente igakuiselt maksma või muidu pöördub kohtu poole ja nõuab ametlikult. Ära mainis ka veel selle, et kui minu elukaaslane soovib, siis võivad ka DNA teha. Aga ilmselt on loos veel üks osapool, sest meile teada olevalt abiellus mõned aastad tagasi selle tüdruku ema ja seoses sellega on ka tüdrukul ema uue abikaasa nimi ja sellest ka järeldame, et ilmselt ta võttis tütre enda nimele vms. Seda me muidugi sajaprotsendiliselt ei tea. Nüüd aga olevat ta sellest mehest lahus, kas ka lahutatud, seda jällegi ei tea.
Ma saan aru ja mõistan, et selle tüdruku emal on õigus isadus tagant järgi tuvastada ja edaspidiseks alimente nõuda. Aga milline saab asjade käik olema, kui selle tüdrukul on isana juba keegi kirjas, kas siis see tühistatakse? Ja veel see ka, et meie ühised lapsed on minu elukaaslase ülalpeetavad, mitte küll seaduse järgi pole ta isana kirjas aga ülalpeetavad on sellegi poolest. Kuhu peaksime meie pöörduma ja millist asjade käiku meil on oodata.
Tänan vastamast!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse emal on huvi isaduse tuvastamise vastu, peab ta kõigepealt pöörduma kohtu poole isaduse vaidlustamiseks ja kui isadus on edukalt vaidlustatud, võib ta nõuda kohtu kaudu isaduse tuvastamist Teie elukaaslasest. Seejuures peab lapse ema arvestama sellega, et isaduse vaidlustamise tähtaeg on 1 aasta alates vastavatest asjaoludest teadasaamisest – ilmselt oli lapse emale tegelikult juba lapse sündides teada, et lapse isaks võib olla ka Teie elukaaslane ja sellega seoses võib olla isaduse vaidlustamise tähtaeg tema jaoks juba lõppenud.

Seoses eeltooduga ei ole Teie elukaaslasel otsest vajadust ühtegi sammu ette võtta – kui lapse emal on huvi isaduse tuvastamiseks, võtab vajalikud toimingud ette tema ja Teie elukaaslasel on võimalik võtta seisukoht juba konkreetsete nõuete esitamisel. Kui muidugi Teie elukaaslasel on endal huvi isaduse tuvastamise vastu, oleks kõige õigem teha kohtuväliselt DNA-analüüs, eeldusel, et lapse ema sellega endiselt nõus on ja tulemusest lähtuvalt otsustada edasine käitumine.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand