Perekonnaõigus
Küsimus: Kuidas saan taotleda, et elatisraha võlast arvestataks maha sularahas makstud summad?19.03.2015
Lapse ema nõuab minu käest 2008. a kohtumäärusega lapsele (15.a) välja mõistetud elatist - 160 eurot kuus. Olen elatist ka tasunud iga kuu vastavalt võimalustele 40-200 eurot sularahas (olen invaliid). Nüüd esitas lapse ema minu vastu täitemenetluses nõude ja nõuab kogu elatist, mis on kogunenud 2008.a tänaseni - nõue on üle 12 000 euro. Teatud aja elas naine koos lapsega minu täisealise tütre juures tasuta - saades kasutuseks oma maja ja head elamistingimused. Kas ma saaksin tugineda elatisnõude osalisele aegumisele? Kas oleks võimalik kohtus täitemenetluse summat vähendada selle võrra, mille juba olen sularahas tasunud ja väita ka, et minu täisealine tütar minu eest elatiskohustust täitis võimaldades naisel ja lapsel enda juures elada?
Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Jõustunud kohtuotsus on täitedokumendiks ning kohtutäitur algatab selle alusel täitemenetluse. Jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude aegumistähtaeg on TsÜS § 157 lg 1 alusel 10 aastat, mistõttu praeguses olukorras ei ole võimalik tugineda aegumisele. Elatise vähendamist saab nõuda kohtult ning kohus teeb vastavas asjas otsuse. Kuna üldiselt ei ole võimalik tagasiulatuvalt elatist vähendada ning praeguses asjas on kehtiv kohtuotsus, siis ei ole Teil võimalik nõuda elatise vähendamist põhjusel, et Teie tütar võimaldas naisel ja lapsel enda juures elada.
Kui olete sularahas tasunud elatist, siis on Teil võimalik esitada sundtäitmise lubamatuks tunnistamise hagi. Teile esitatud täitmisteates on vastava hagi esitamise tähtaeg märgitud. Sellisel juhul peab Teil siiski olema võimalik tõendada, et olete elatist tasunud.
Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.
Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat
Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Perekonnaõigus