Perekonnaõigus
Küsimus: Kuidas saada lapse ainuhooldusõigus ning kas on üldse võimalus, et mina, kes tööl ei käi, saaksin ainuhoolusõiguse?10.03.2015
Mure siis selline, et elukaaslasega suhted päev päevalt halvenevad. Meil on ka üks laps. Paneb mind kogu aeg teatud faktide ette, et kui ma näiteks peaks minema ühe vana sõbraga välja, siis pakkigu ma oma asjad ja mingu minema, last ta mulle aga kaasa ei luba. Ütleb kogu aeg, et laps jääb temaga ja mina mingu kuhu tahan. Läheksin heameelega lapsega esialgu oma vanemate juurde, aga kardan, et ta tuleb ja võtab minult lapse ära. Laps saab kahe aastaseks varsti ning mees on see, kes käib tööl ja teenib raha. Kas tal on õigus niimoodi ähvardada mind ja laps ära võtta? Mida ma edasi peaksin tegema? Kuidas saada lapse ainuhooldusõigus ning kas on üldse võimalus, et mina, kes tööl ei käi, saaksin ainuhoolusõiguse?
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Lisaks majanduslikule valmisolekule last kasvatada arvestatakse hooldusõiguslikus vaidluses ka vanema vaimset valmisolekut lapse kasvatamiseks ning muid olulisi asjaolusid – seega ei välista asjaolu, et Te hetkel ei tööta, Teile lapse hooldusõiguse osalist/täielikku üleandmist.
Märgin siiski ära, et reeglina ei poolda kohtud lapse hooldusõiguse täielikku lõpetamist, kui lapsel on kaks vanemat, kes soovivad (ja suudavad) lapse elus osaleda. Pigem oleks Teil mõistlik kohtult taotleda lapse hooldusõiguse osalist lõpetamist ja lapse viibimiskoha otsustusõiguse üleandmist – kui kohus Teie nõude rahuldab, on Teil õigus ainuisikuliselt otsustada lapse elukoha üle.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Perekonnaõigus