Perekonnaõigus


Küsimus: Kust ma saaksin vastuse, mida tähendab lause - lastevanematel on võrdne kohustus laste ees?09.01.2015

Tere!
Minu ligi 18 aastat kestnud pereelu lagunes 2012 detsembris, mis põhjusel, ei tea siiani. Koju jäi kaks armast tütart. Maksan elatist 355 eurot ja nüüd tõuseb 390 euroni, aga teine lapsevanem peaks ju sama palju panustama. Iialgi ei kulunud meil lastele selliseid summasid. Kooselu ajal muretsesin lastele kõik, mis lapsel olema peaks, suusad, jalgrattad jne. Ma ei saa kelleltki vastust, mida tähendab lause lastevanematel on võrdne kohustus laste ees? Kas mina maksan ja laste ema õmbleb pluusile nööbi ette, nii või? Käin lisaks lastega kinos, teen sünnipäevaks kingitused jne. Kuna tegin lisaks elatisele veel kulutusi, maksin talvel kolme kuu peale 50 eurot vähem ja seejärel ootas mind kohtutäituri kiri. Olen sõitnud maha tuhandeid kilomeetreid, et lastega koos olla. Töötan kaubanduses, saan käibelt palka ja talvel ei elata ennast ära. Kartsin seda hetke, et mis saab veel siis, kui haigeks jään ja nüüd see juhtuski. Mul ei ole mingi nohu. Ma ei tohi rooli istuda, kuna tegu on tasakaaluhäiretega ja pearinglusega. Paljud ütlevad, et pean kohtusse pöörduma, aga see maksab ja tekitab pigem lõhe minu ja laste vahel. Tean millest räägin, sest loen raamatut lastekasvatus pärast lahutust. Sooviksin lastega rohkem koos aega veeta, aga see nõuaks veel ju raha. Elatis ja vara peaks lahus hoidma, aga pole ju vähetähtis see, et lastel ja emal on kodu, aga mul ilusa kodu asemel ühetoaline üürikorter. Kuuleme meedias pidevalt rongaisadest, kes ei maksa elatist, aga rongaemadest ei räägi keegi. Laste emal on tähtis ainult raha. Selle kohta on mul ka üks kõnekas fakt, mida ma praegu ei avalda. Vanemaid pean käima ka aitamas, isa on 84-aastane.
Andke palun nõu, kuidas peaksin tegutsema. Tahan ka edasi elada ja lapsed vääriksid ka isa, kes ei mõtle ainult rahast. Peamised mured hetkel olid: lastevanemate võrdne kohustus laste ees - kuidas käituda, kui haigestun ja pean jääma haiguslehele palju peaks jääma mulle elamiseks raha peale elatise ja muude kohustuste maksmist.
Jään teie vastust ootama, kui see on võimalik, siis palun vastake homme.
Teid ette tänades.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ühist hooldusõigust omavatel vanematel on laste suhtes võrdsed õigused ja ka võrdsed kohustused, kuid ilmsetel põhjustel lapsi peale lahkuminekut nö pooleks teha ei saa – laste huvides on reeglina ikkagi olukord, kui neil on üks kindel kodu ja lahus elava vanemaga saab suhelda piisavas mahus, et säilitada lähedased suhted.

Lisaks õigustele on vanematel laste suhtes ka võrdsed kohustused, seejuures tuleks võrdselt jagada ka laste ülalpidamiskohustus. Jällegi ei ole võibolla võimalik jagada kulutusi täpselt pooleks, kuid enam-vähem võrdselt peaks ülalpidamiskohustus siiski vanemate vahel jagunema.

Kui hetkel makstav elatis on Teile ülejõukäiv, on võimalik kohtu kaudu taotleda elatise vähendamist. Reeglina kohtud elatist alla kehtiva miinimummäära ei vähenda, kuid kaalukate asjaolude esinemisel on see siiski võimalik.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand