Perekonnaõigus


Küsimus: Kas elatise saab tõsta miinimumini kiirmenetlusena või peab seda tegema kohtu kaudu?12.01.2015

Aastal 2011 kevadel tegin maksekäsu kiirmenetluse elatise väljanõudmiseks, siis oli see 130 eurot lapse kohta. Tol korral ei taibanud tõesti lisada klauslit (kiirmenetluse puhul pole see vast võimalik ka), et elatis tõuseks vastavalt määratud miinimumile. Isa maksis siiski vabatahtlikult järgmisel aastal miinimumi, ehk 145 ja 2013-14 160€ (ehk eelmisel aastal enam ei tõstnud miinimumini 177,5). Küll aga on elu ja laps ning tema vajadused kasvanud ja sooviksin lapse elatist tõsta käesoleva aasta miinimummäärani 195 (rohkem pole ta nagunii nõus maksma). Kas selleks pean esitama uue kiirmenetluse või pöörduma kohalikku kohtusse? Kui isa ütleb, et tema neto on 630 ja ta pole võimeline maksma (muid kohustusi ei tea tal olevat), kas kiirmenetlusena või kohtu kaudu on võimalik siiski miinimumini võimalik elatis tõsta? Eelnevatest vastustest lugesin välja, et kui asi kohtuni läheks ehk kui ta keeldub kiirmenetlusest, siis tuleb mul maksta vahekorrutis lõivu ehk praegu määratud 130 ja 195 vahe (65x9?)? Millest alustada ja mida teha, suusõnalisest kokkuleppest pole kahjuks enam juttugi :( Tänud ette!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatist suurendamiseks tuleb kohtule esitada hagiavaldus, läbi maksekäsu kiiremenetluse seda teha ei võimalik. Enam ei tule elatise suurendamise hagilt riigilõivu maksta, seega kaasnevad hagiavalduse esitamisega kulud vaid siis, kui soovite hagiavalduse koostamiseks ja/või kohtus esindamiseks kasutada spetsialisti abi.

Reeglina mõistavad kohtud miinimummääras elatise välja, elatise vähendamiseks alla miinimumi peavad esinema väga kaalukad põhjused – kui lapse isal rohkem ülalpeetavaid ei ole, pean ma elatise suurendamist kehtiva miinimumini üsnagi tõenäoliseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand