Perekonnaõigus


Küsimus: Kas seaduse järgi võib vanainimese kogu hooldekodu arve jääda ühe lapselapse kanda?04.12.2014

Tere,
Hooldekodu tasud on jagamisel 3 lapselapse vahel. 1 lapselaps töötab (elukaaslane, 2 last, pangalaen korterile jm. kohustused lastega seonduvalt). Tema on nõus oma osa 1/ 3 tasuma. Üks lapselaps (üksik) on töövõimetuspensionär (80%) ja kolmas (üksik) lapselapsel on omab oma firmat (0 sissemakse). Maksab endale miinimumtöötasu.
Esimene lapselaps sai vanainimese maja. Kuid samas on varasemalt oma osad varaliselt (teine maja) saanud ka n.ö. 2 ja 3 lapselaps. Vanainimene on lapselapsi varaliselt kohelnud võrdselt.
2 ja kolmas lapselaps on andnud teada, et nemad ei suuda oma osa maksta. Kas seaduse järgi võib kogu vajalik makse kanduda 1 lapselapsele? KOV on seni ajani maksnud hooldekodutasud (6 a.) Kui pikk peaks olema etteteatamise aeg KOV poolt hooldekodutasude makse lõpetamiseks?
Tänan.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseaduse kohaselt täidavad mitu sama astme sugulast, nagu antud juhul, ülalpidamiskohustust osavõlgnikena ja iga osavõlgniku kohustuse suurus määratakse kindlaks võrdeliselt tema sissetuleku ja varalise seisundiga, arvestades ka tema ja ülalpidamist saama õigustatud isiku vahelisi suhteid. Eeltoodust tuleneb, et iga lapselapse ülalpidamiskohustuse suurusel tuleb lisaks ülalpidamiseks õigustatud isiku ja kohustatud isiku suhetele arvestada nende varanduslikke olukordi – sellest tulenevalt on teoreetiliselt võimalik, et hooldekodu arve jääb majanduslikult kõige parema järje peal oleva lapselapse kanda.

Siiski eeldusel, et suurema osa hooldekoduarvest katab isiku pension ja ülejäänud summa ei ole kolme peale jagatuna eriti suur, peaks asuma seisukohale, et kõik lapselapsed võiksid võrdselt osaleda vanaema ülalpidamisel. Eelnevalt tuleks muidugi välja selgitada kõikide lastelaste konkreetne majanduslik olukord.

Kuivõrd abivajava isiku ülalpidamise eest peab eelkõige hoolt kandma isiku perekond (mitte riik), on kohalikul omavalitsusel sisuliselt kohe, kui selgub ülalpidamiseks kohustatud isikute olemasolu, õigus nõuda ülalpidamist abivajava isiku perekonnalt. Sellest lähtuvalt ei ole mulle teadaolevalt kindlaks määratud tähtaega, kui palju peab kohalik omavalitsus ette teavitama omapoolse ülalpidamiskohustuse täitmise lõpetamisest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand