Perekonnaõigus


Küsimus: Kas saan taotleda ainuhooldusõiguset, et ema ei saaks kiusuga sundida mind elatisrahast loobuma?04.12.2014

Kohtuotsusega määrati minu (isa) lapsele elatis, mida peab maksma ema. Hooldusõigus emaga on ühine. Last kasvatan mina (isa). Lapse ema pole peale kohtuistungit lapse vastu huvi tundnud. Hiljuti käis laps vanaema (lapse ema ema) juures, vanaema algatusel. Lapse ema elab aga kah oma ema juures ja peale lapse naasmist vanaema juurest tundub mulle, et lapse ema on mu lapse heaolu ohustanud emotsionaalselt, sotsiaalselt (last ära ostnud kommide, mänguasjadega, vanemad traumeerivad last kohtumisel üksteisele üleandes, vanem pildistab last, lisades pilte sotsiaalvõrgustikku). Varasemalt, kui laps elas ema juures ja mina töötasin välismaal, on lapse ema vastu esitatud ka sotsiaaltöötajale kaebus, et ema jättis lapse üksi koju. Lapse ema on pakkunud mulle ka lapse ainuhooldusõigust, tingimustel, et ma võtan elatise nõude tagasi. Keeldusin sellest ja lapse ema üritab nüüd halvaga. Traumeerides last. Kas minul, lapse isal, on võimalus taotleda oma lapsele ainuhooldusõigust, et säästa oma lapse heaolu? v nõuda ema kohtumist lapsega, kellegi kolmanda isiku juuresolekul?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Juhul, kui Teile kuuluks lapse ainuhooldusõigus, oleks lapse emal endiselt õigus lapsega suhelda ja samuti kohustus lapse ülalpidamiskohustust täita, seega ainuhooldusõiguse taotlemine probleemi ilmselt ei lahendaks.

Samas, kui emaga suhtlemine on lapsele mingil viisil kahjustav, on Teil tõepoolest õigus nõuda, et ema kohtuks lapsega kolmanda isiku, sotsiaaltöötaja, juuresolekul. Nimetatu eeldab aga seda, et olete mingil viisil võimeline tõendama, et ema käitumine on last kahjustav ja selle vältimiseks peaks ema-lapse kohtumised toimuma kolmanda isiku juuresolekul.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand