Perekonnaõigus


Küsimus: Mida teha kui lapse ema ei võimalda isal ja lapsel kohtuda?03.12.2014

Tere,
väga aktuaalne teema hetkel ka sotsiaalmeedias. Mida teha kui lapse ema ei võimalda isal ja lapsel kohtuda? Kohtumäärus on olemas hooldusõiguse kohta (ühine, v.a. elu- ja viibimiskoha otsustusõigus emal) ning paika on pandud ka suhtluskord. Kas tõesti on olukord nii nukker, et lapse isal ei olegi midagi teha? Jah, võib pöörduda kohtusse lepitusmenetluseks, aga kui ei leidu nii palju vaba raha, et seda teekonda ette võtta? Lapsevanemate lepitamine ka ei toimi, kuna lapse ema keeldub sellest. Lastekaitse isegi ei reageeri ema rikkumiste peale, ema käitub ise kuidas tahab. Selle asemel, et anda laps isa juurde, viib ema lapse oma vanemate juurde, mistõttu jäävad ära isa kohtumised lapsega, kuna ema otsustab, kus laps viibib. Ütlen ausalt, olen korralik ja aus isa. Viimasel ajal toimunu on puudutanud ka mind hella kohta, sest levinud on arvamus, et emadel on õigusi rohkem kui küll ja neile ei saa ükski võim liiga teha, aga isad ei kõlba kuskile ja on kõiges süüdi.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vanem rikub suhtlemiskorda käsitlevat kohtumäärust, tuleb lepitusmenetluse läbiviimiseks kohtusse pöörduda. Lepitusmenetluse algatamisega vanemal otseselt mingeid kulutusi ei kaasne, sest avalduselt riigilõivu tasuma ei pea ja avalduse koostamisega peaks vanem samuti ise hakkama saama, st tasulise õigusabiteenuse kasutamine iseenesest vajalik ei ole.

Lepitusmenetluse käigus võib kohus teha suhtlemiskorras muudatusi, samuti otsustada sunnivahendite kasutamise üle kohtumäärust rikkuva vanema suhtes. Kui lapse ema rikub suhtlemiskorda jätkuvalt, võib üleüldse tõstatuda küsimus lapse elukoha ümbervaatamise osas – kui lapse ema järjepidevalt takistab isal lapsega suhtlemist, ei lähtu ta lapse huvidest ja kasutab oma hooldusõigust pahauskselt.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand