Perekonnaõigus


Küsimus: Mida pean teadma, kui tahan hakata elatist välja nõudma kohtutäituri kaudu, kust alustada?03.12.2014

Tere!
Kohus mõistis vanemalt välja kindla summa kuni täisealiseks saamiseni ning ülekanne tuli sooritada teise vanema arveldusarvele. Täpselt kuni kuupäevani, kui ülalpeetav sai 18-aastaseks, laekus ka elatis õiges summas ning õigele kontole. Pärast seda aga hakkas vanem maksma väljanõutud summast vähem ning teeb seda täisealise ülalpeetava arveldusarvele siiani. Ülalpeetav on küll täisealine, kuid õpib gümnaasiumis veel. Elatise maksja teadetele ei vasta ega ei kontakteeru. Soovin asja anda kohtutäiturile, sest vähemtasutud elatis mõjutab siiski ülalpeetava tavapärast elu.
Kust peaksin alustama, et asjaga tegeleks kohutäitur? Mille järgi peab kohtutäiturit valima? Kas selleks on oma piirkonnad, spetsialiseerumine vms? Tänan ette vastuse eest!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui kohus on mõistnud elatise välja kuni lapse täisealiseks saamiseni, tulebki vanemal elatist maksta kuni lapse 18-aastaseks saamiseni. Kui laps jätkab täisealiseks saanuna põhi- või keskhariduse omandamist ja vanem last vabatahtlikult ülal ei pea, peab laps ise pöörduma kohtusse elatise väljamõistmiseks, sest kohtuotsuse kohaselt tuligi vanemal lapsele kindlaksmääratud ulatuse elatist maksta kuni lapse 18-aastaseks saamiseni. Kohtutäitur siin kuidagi aidata ei saa, sest kohtuotsus oli täitedokumendiks kuni lapse täisealiseks saamiseni.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand