Perekonnaõigus
Küsimus: Kuidas peaks vanemad kokku leppima lapse kulude kandmises, kui päris pooleks ei suuda neid kulusid jagada?27.11.2014
Kui elame lapse (3.a) isaga lahus (eelnevalt oli kooselu, mitte abielu) ning otseselt määratud ei ole, kes ja kuidas peab lapse toetamisel osalema, siis millised oleksid õiguslikud eeldused ja nõuded selles küsimuses? Olgu lisatud, et lapse jaotus on 50% ja 50% kummagi vanema juures. Leian, et sellisel juhul peaksid mõlemad vanemad osalema lapse lasteaiamaksude tasumisel või talle näiteks riideid ostma... Kui aga üks vanematest ei soostu sellega kaasa minema, siis milliste vahenditega oleks võimalik seda reguleerida?
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Lapse vanemad peaksid (eelduslikult) lapse ülalpidamiskulud võrdsetes osades kandma, olenemata sellest, kus on lapse elukoht. Kui laps elab alaliselt ühe vanema juures, maksab lahus elav vanem reeglina teisele vanemale igakuiselt lapse ülalpidamiskuludest poole ulatuses elatisraha, aga kui laps veedab mõlema vanemaga võrdse osa ajast, siis võib tekkida olukord, kus mõlemad vanemad teevad lapse ülalpidamiseks vahetult kulutusi ja elatise maksmise kohustust ei teki kummalgi vanemal.
Eelkõige tekib selline olukord juhul, kui mõlemad vanemad teevad kulutusi enam-vähem võrdselt – see ei pruugi tähendada seda, et kõik arved tehakse piinliku täpsusega pooleks, vaid näiteks kokkulepet, et üks vanem ostab lapsele vajalikke riideid ja teine vanem katab kõik huvialadega seotud kulud. Kui aga üks vanem teeb vaatamata sellele, et laps veedab mõlema vanemaga võrdse osa ajast, lapse ülalpidamiseks rohkem kulutusi, tekib rohkem kulutusi teinud vanemal õigus nõuda teiselt vanemalt elatist.
Kui vanemad omavahel lapse ülalpidamises kokkuleppele ei saa, tuleb elatise väljamõistmiseks pöörduda kohtu poole.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Perekonnaõigus