Perekonnaõigus
Küsimus: Kas 25 aastase kooselu jooksul soetatud maja on naise oma, kui see sai tema nimele tehtud, abielus me ei olnud?09.10.2014
Oleme koos elanud naisega 25 aastat, meil on 2 ühist last (lapsed minu perekonnanimega) ja nüüd läksime lahku, mina elan majas edasi aga tema mitte ja me polnud abielus. Koos elatud aastate jooksul saime riigilt (vene ajal) maja, mille vastu andsin mina oma korteri ja tema oma korteri. Koos tegime majale remonti jne, erastamise ajal sai maja riigilt ostetud kollaste kaardite eest ja seda naise oma eest, sest minu kaarti polnud vaja, piisas naise omast. Maja sai vastastikusel kokkuleppel kirjutatud naise nimele. Kõik lapsed ja mina oleme majja sisse kirjutatud, see on olnud meie koduks terve see aeg. Küsimus: Kas ta, kui tahab, saab mind lihtsalt majast välja ajada? Millised õigused mul on või kas üldse on? NB! Mingeid tšekke ega vist ka dokumente pole säilinud. Mida saan ma üldse teha?
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Kui kinnistusraamatust nähtub, et kõnealune maja on Teie naise ainuomandis, võib naine otsustada, kes talle kuuluvas eramus viibib.
Kuivõrd elasite vabaabielus, ei tekkinud Teil ühisvara perekonnaseaduse mõttes, kuid Teil võib olla naise vastu nõudeõigus võlaõigusseadusest tulenevalt – viimati nimetatu kehtib olukorras, kui olete majale teinud kulutusi ja olete võimeline seda ka tõendama.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Perekonnaõigus