Perekonnaõigus


Küsimus: Kust alustada, et ühisvara jagada?10.06.2014

Olin nädala komandeeringus ja koju tagasi tulles avastasin, et minu asjad olid prügikottidega eramu välisukse taha tõstetud (sain teada, et abikaasale oli siginenud armuke). Abikaasa mul koju tagasi minna ei lasknud (hakkas hüsteeritsema jms) ja ma olin sunnitud laste pärast seekord alla andma ja sõbra juurest endale peavarju otsima. Hetkel üürin korterit. Kuidas ma saan koju tagasi minna, sest kinnistu koos majaga on meil ühisomandis jne, ja mul on ju tegelikult ka seaduslikult õigus oma vara kasutada. Olen üritanud paar korda koju tagasi minna, aga iga kord lõppeb see naise poolse füüsilise vägivalla ja provotseerimisega. Viimane kord kutsus ta kohale ka enda sõbrannad tunnistajateks, et kui ma peaksin enesevalitsuse kaotama jne. Säilitasin seegi kord tasakaalu, kuigi abikaasa jooksis mu tööarvutiga minema jne provotseeris kuidas jõudis.
Sooviksin ühisomandit lõpetada ja maja ning kinnistu jagada võrdselt minu ja naise vahel. Kas ja kuidas oleks see võimalik?
Kuna sellistes asjades mul kogemused puuduvad, siis OTSIN KA ESINDAJAT. Minu ainus soov esindajale oleks, et ta oleks võimeline ühisomandi jagama (pole nõus oma kodust loobuma).

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ühisvara jagatakse reeglina abielu lõppedes, seega peaks kohtule esitama nii abielu lahutamise kui ka ühisvara jagamise nõude. Kui abikaasaga õnnestub abielu lahutamise ja ühisvara jagamise osas kokkuleppele saada, ei pea kohtusse pöörduma – abielu saab lahutada perekonnaseisuasutuses või notari juures ning ühisvara jagamise kokkuleppe saab samuti sõlmida notari juures.

Seni, kuni ühisvara on jagamata, kuulub see Teile ja abikaasale ühiselt ja mõlemal abikaasal on õigus ühisvara kasutada. Seega hetkel puudub abikaasal õigus piirata perekonna ühise eluaseme kasutamist.

Esindajaks soovitan valida juristi/advokaadi, kes tegeleb igapäevaselt just perekonnaõiguslike küsimuste lahendamisega.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand