Perekonnaõigus


Küsimus: Kuidas peaks jagunema lastetoetus, kui kaks last elavad ema juures ja üks isa juures?28.05.2014

1. Kui perekonnas on 3 last ja 1 elab isa juures ja 2 ema juures, siis kuidas peaks olema jaotatud lapsetoetustasu?
Praegu maksab isa miinimummäära ulatuses raha emale (177.-) ja lisaks saab lapse ema ka lapsetoetust.
2. Lapse ema soovis võtta kolmandat last kuuks ajaks enda juurde ja küsis lisaks 177.- kuus lisaks ning kuna vastati, et täissummat pole võimalik maksta, siis öeldi, et sellisel juhul ei ole võimalik kahe ema juures oleva lapsega kohtuda. Kas lapse emal on õigus keelduda isale lapsi andmast, kui see ei täida soovitud maksekohustusi (arvestades seda, et kaks ema juures elavat last on samuti isa juures ka varasemalt olnud ja nende eest pole tasaarveldust tehtud). Tavaolukorras oleks normaalne, et kui laps on kuu aega teise vanema juures, siis tuleb ka elatisraha üle vaadata aga olukorra teeb keeruliseks see, et lapse ema saab ka kolmanda lapse eest lapsetoetust ehkki reaalselt kasvatab kahte last ning manipuleerib õigusega lapsi näha.

tänades vastuse eest

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eeskätt märgin ära, et elatise maksmine ja lapsega suhtlemine on kaks eraldiseisvat asja ega ole üksteisest sõltuvuses ehk siis laste emal ei ole õigust keelata isale lastega suhtlemist seetõttu, et vanemad ei saa laste ülalpidamisküsimustes kokkuleppele.

Kui kõikide laste ülalpidamiskulud on enam-vähem võrdsed ja jäävad alampalga ulatusse, peaks vanem, kelle juures elab üks laps, maksma miinimumulatuses elatist vanemale, kelle kasvatada on kaks last. Kui kahte last kasvatava vanema juurde läheb üheks kalendrikuuks ka kolmas laps, peaks teine vanem maksma selle kalendrikuu eest täiendavalt miiniumummääras elatist muidu tema juures elava lapse eest. Samasugusel põhimõttel peaks ülalpidamiskohustuse täitmist arvestama ka siis, kui mõnel kuul läheb ühte last kasvata vanema juurde teine laps/kaks last.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand