Pärimisõigus
Küsimus: Kuidas korraldada, et ma saaksin päritavas majas elada, kuid võõrandamise korral maksaksin pärandosa teistele pärijatele välja?31.01.2012
Minu abikaasal avastati raske haigus ja sellega seoses sooviks teada oma majanduslikku olukorda tulevikus, nimelt, oleme abielus juba üle 10 aasta, kuid enne seda oli meil mõlemil esimene abielu, millest on ka meil täisealised lapsed, temal kolm ja minul kaks, ühiseid pole. Meil on abielu ajal koos ehitatud maja, mis on ühtlasi ka minu kodu (elukoht), lapsed kõik oma elu peal, majal kohustused (laenud) puuduvad. Ühesõnaga soovin teada, kas mul tekib peale abikaasa surma kohe kohustus mehe lastele pärandosa välja maksta või on mingi võimalus seada majale mingi tõkend, et ma saan seal elada ja nemad seda külastada, kuid võõrandamise korral maksan pärandosa välja? Kuidas näeb ette seadus? Kui suure osa pärin mina, kui puudub testament?
Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee
Pärand avaneb pärandaja surma korral. Pärimismenetluse algatamiseks tuleb pöörduda notari poole. Pärima õigustatud isikud peavad pärandi avanemisest kolmekuulise tähtaja jooksul otsustama, kas nad soovivad pärida või teevad loobumisvalduse. Kui pärijate ring on selgunud, siis läheb pärand pärida soovivatele isikutele üle. Otsest raha maksmise kohustust sellest hetkest veel ei teki. Kui üks või mitu pärijat soovib pärandvara jagamist, siis otsustavad pärijad kokkuleppel, kuidas vara jagada. Kui jagamise ja sh kompenseerimise osas kokkueppele ei jõuta, lahendab vaidluse pärija nõudel kohus.
Pärimiseks on võimalik teha erinevaid korraldusi nii abikaasade vastastikuses testamendis kui ka pärimislepingus.
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Pärimisõigus