Liiklusõigus


Küsimus: Kas Europargi trahv on õigustatud, kui parkisn SMS-ga, kuid 123ABC asemel saatsin sõnumi auto numbriga ABC123?07.03.2014

Tere!
Parkisin europarklasse, korraliku inimesena tasusin sms-ga parkimise eest. Kiirustasin ja kirjutasin sms-i auto registreerimistähed-numbrid vahetusse (pidin kirjutama 123ABC aga kirjutasin ABC123). Auto juurest lahkusin rahuliku südamega, sest mulle tuli kinnitusena sms, et sõiduk ABC123 on pargitud. Hiljem avastasin autol leppetrahvi kviitungi, vaidlustasin selle. Europark vastas, et tulles mulle vastu, vähendavad nad trahvi 5-le eurolt. Ma ei ole sellega nõus, sest mul oli parkimise eest tasutud. Samuti on leppetrahvi peal kirjutatud asjaoluks, miks trahv väljastati, et parkimise eest tasumata. Kas neil on õigus nõuda minult 5 eurot trahvi? Põhjendavad 5-eurost trahvi sellega, et neil oli juba menetlus alustatud ja see on seotud kuludega.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Leppetrahv on tsiviilõiguslik trahvinõue, mille puhul üldjuhul puudub seadusest tulenev menetluskord (teatud nõuded on siiski reguleeritud võlaõigusseaduse §des 158-163). Teisisõnu - üks pool (antud juhul Europark) on kehtestanud parkimistingimused ja samuti selle, et nende tingimuste rikkumise eest määratakse leppetrahv. Eestis üldiselt levinud parkimistingimuste kohaselt aktsepteerib juht tingimused üldjuhul sõiduki parkimisega. Kui tingimused näevad ette sõiduki registreerimisnumbri märkimise, siis põhimõtteliselt tuleb registreerimisnumber kirjutada selliselt, nagu see registreerimistunnistusel kirjas on. Registreerimisnumbri moodustab kindel numbrite ja tähtede kombinatsioon. Numbrit vales järjekorras kirjutades ei ole kirja pandud tegelik registreerimisnumber. Seetõttu ei ole iseenesest vale väide, et parkimistingimusi võib olla rikutud ning seetõttu võib põhimõtteliselt olla õigustatud ka leppetrahvi nõue. Leppetrahvi nõudest täielik loobumine sõltub sellisel juhul parkimisoperaatori vastutulelikkusest ja mõistvusest. Kui Europark vähendab leppetrahvi nõuet, on tegemist sisuliselt kompromissiga. Kompromiss on pooltevaheline kokkulepe vaieldavate õigusuhete vaieldamatuks muutmise kohta vastastikuste järelandmiste tegemise teel. Seega kompromissettepaneku saamisel (leppetrahvi vähendamise nõusolek) peate otsustama, kas aktsepteerite seda või mitte. Juhul, kui jah, tulete vaidlusest välja 5 eurose kuluga. Juhul, kui ei, pole välistatud, et Europark võib nõude esitada ka kogu leppetrahvi summale. Kui Te vabatahtlikult leppetrahvi ei tasu, on Europark'il õigus esitada Teie vastu vastav nõue (hagi) kohtusse. Nõudest vabanemiseks peate tõendama, et nõuet ei esine, parkimislepingut pole sõlmitud või kohustust ei ole tekkinud. Oma olemuselt on leppetrahv kahjuhüvituslik instrument. Seega ei ole iseenesest ebaõige Europargi põhjendus, et 5 euro peale vähendatud leppetrahv on vajalik asjaajamiskulude katteks. Usun, et 5 eurot on piisavalt väike rahasumma, mis muudab majanduslikult ebamõistlikuks vaidluse selle üle, kas ja millises koguses on asjaajamiskulusid tegelikult Europark'i poolt kantud. Samuti on oluline, et leppetrahvi olemusest tulenevalt ei pea leppetrahvi nõudev pool kahju tegelikku suurust leppetrahvi kokkuleppe olemasolul tõendama.