Liiklusõigus


Küsimus: Mida teha, kui kuuks ajaks volitusega antud autot ei tooda tagasi?21.01.2014

Tere!
Müüsin oma autot ning üks isik tundis huvi järelmaksuga soetamise vastu. Kuna tean, et sellisel juhul on maksmata jätmise korral väga raske raha kätte saada, siis leppisime nii kokku, et ta laenab mult autot kuuks ajaks ja maksab selle eest pool raha ning kuu aja pärast maksab teise poole ja kirjutab auto oma nimele. Mingeid pabereid me selle kohta ei teinud, vaid kirjutasin lihtsa volikirja, et ta võib kasutada sõidukit kuu aega. Tänaseks on aeg otsas ning isik maksta ei soovi, millised on minu võimalused teine pool rahast kätte ja/või auto tagasi saada. Kas politseisse avalduse tegemine (et auto on ärandatud) oleks õiguspärane?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kirjaliku lepingu puudumisel on Teil kindlasti keeruline oma versiooni kokkuleppe sisust vaidluse puhul tõendada. Sõiduki kasutajal võib olla teine versioon.

Vaidluse korral peate tõendama, et sõiduki kasutamise luba (leping) oli tähtajaline. Tänapäeval volikiri ei ole enam riigisiseselt nõutav, mistõttu kui Teil puudub kirjalik kokkulepe kasutustähtaja kohta ja faktiline valdaja on Teie väljastatud "volikirja" ära kaotanud või väidab, et seda polegi kunagi olnud, siis ei pruugi Teil tähtajalist kasutusluba ollagi võimalik tõendada. Valduse seaduslikkust eeldatakse, mistõttu peate Teie tõendama, et teisel isikul puudub õigus Teie autot vallata e. kasutada. Kuriteoteade politseile ei pruugi soovitud tulemuseni e. sõiduki tagastamiseni viia.

Eeldatavasti on Teil olemas isiku kontaktid. Saate esitada talle nõude sõiduki tagastamiseks. Kui ta nõudele ei vasta või sõidukit ei tagasta, võite esitada kohtusse valduse või omandi rikkumisest tuleneva nõude. Nõude asjaolusid peate ise tõendama e. tõendama, et teine isik on Teie omandiõigust või valdusõigust rikkunud.